top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

TRİLEÇE -TRES LECHES


Bizim aile tatlımız olan günümüz moda tatlısı “Trileçe” nin orijinalini bulmak gerçekten çok zor.. Gerçek bir Makedon’un elinden çıkmış bir Trileçe tek kelime ile Nefissstir!!


SÜT REÇELİ İÇİN;

(Sweetened Condensed Milk)

Malzemeler:

1,5 litre süt, 550 gr toz şeker

1 paket kabartma tozu


Yapılışı:

Süt ve toz şeker kaynatılır. Süt taşı kullanılmalı veya sürekli karıştırılması gerekiyor. Beklenen sonuç koyulaşması, boza

kıvamında olması... Hemen hemen miktarı yarıya iniyor. Rengi sütlü kahveye döndüğünde, olmaya yakın kabartma tozu eklenir. (Son 10 dakika gibi) Kabartma tozu eklendiğinde köpürecek, dikkat edin taşmasın.


KEKİ İÇİN;

Malzemeler:

5 adet yumurta

1 su bardağına yakın toz şeker

(Biz çok tatlı sevmediğimiz için ½ bardak kullanıyoruz, şeker miktarı sizin tercihiniz)

1 su bardağı un

1 paket kabartma tozu

1 paket karbonat


Yapılışı:

Yumurta ve toz şeker mayonez kıvamına gelene kadar çırpılır. Kuru malzeme spatula yardımı ile güzelce karıştırılır ve kek karışımına elenerek konur. Kalıp seçimi çok önemli döktüğünüz kek harcı ne çok kalın ne çok ince olmalı. Yağlanmış kalıba konan harç 160 derecede 35-40 dakika pişer.


ŞERBETİ İÇİN;

Malzemeler:

800 ml süt, 3 yemek kaşığı süt reçeli

200 ml (1 paket) krema

1 yemek kaşığı süttozu (hamurlar için olan)


Yapılışı:

Dört malzeme homojen bir şekilde çırpma teli ile karıştırılır. Soğuk olarak, fırından çıkan kekin üzerine dökülür. Üstü kapalı bir şekilde bir gece buzdolabında bekletilir.


KARAMEL SOS İÇİN;

Malzemeler:

200 gr toz şeker

Islatacak kadar su

200 ml (1 paket) krema

50 gr tereyağı

Vanilya


Yapılışı:

Tavaya toz şeker konur, üzerine su eklenir. Rengi sütlü kahve olunca tereyağı konur. Ocakta rengi biraz daha koyulaşsın, yanmasın dikkat edin. Ocaktan alınan sosun üzerine krema yavaş yavaş sürekli karıştırarak eklenir. Bir gece buzdolabında bekleyen şerbetli kekin üzerine dökülür.

33 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page