top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

KÜNEFE (ANTAKYA USULÜ)

Kadayıf anlamı; hamurdan kırıntı.. "Kunefe" Arapça

bir kelime bizdeki telafuzunda “u” harfi “ü” harfine dönüşmüş ve “Künefe” olmuş. Kelimenin Arapçada knf kökü telleşmiş hamur yada kadayıf telleri, Kuanafa veya Kanafa anlamında.

Künefe ile ilgili 18. Yüzyılda yazılmış olan Ağdiye Risalesinde Durrizade Mehmet Efendi üçüncü faslında tatlıları ele almış ve “Kuteyfe” diye kadayıflı bir tatlıdan bahsetmiş; fakat verdiği tarif Hatay Künefesine benzememekte.

Halen Mısır, Filistin, Suriye ve Lübnan’da yapılan kadayıflı tatlılardan ayrıştığı noktalar bulunmakta. Uzun yıllar önce künefe’nin kadayıfını dökmeyi bilen Hatay uzun çarşı esnafının kadayıfı inceltmesi, günlük Hatay tuzsuz peynirinin değerlendirilmeye başlanması belki de Hatay Künefesini o anda Ortadoğu kadayıflı tatlılarından kopararak yeni bir isim, yeni bir tarif olarak ortaya çıkmasına neden olmuş. Çünkü sadece tuzsuz lor peyniri, süt kesikleri ile yapılan Ortadoğu kadayıf tatlıları bu tuzsuz peynir özelliği yok. Yörenin bu tatlısı ilk başlarda Antakya Kadayıfı, Antakya Kunefesi olarak adlandırılmış.Malzemeler:

230gr kadayıf

120gr tereyağı

225gr Hatay tuzsuz peynir


Şerbeti İçin;

3 su bardağı toz şeker

3 su bardağı su

1 çay kaşığı limon tuzu