top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

İTALYAN USULÜ FIRIN MAKARNA


Makarna deyip geçmemek lazım.. O kadar çeşitli şekillerde yapılmıştır ve; her bir değişik sos ve şekil kombinasyonlarıyla, bin bir farklı lezzet diyarına götürür ki sizi.. şaşıp kalır insan.

Bazı tarihçiler makarnanın kaynağının İtalya olduğunu düşünse de, birçoğu bu eşsiz lezzeti Marco Polo’nun Çin yolculuğundan getirmiş olduğuna ikna olmuş durumda. Bilinen en eski makarna pirinç unundan yapılmış ve doğuda çok popüler. İtalya’da ise ilk makarnalar sert buğdaydan yapılmış, şekilleri ise modern dünyadaki spaghetti’ye çok yakın.


Spaghetti;

· Ulusal spaghetti günü ocak ayının 4’ü

· Bir rekor; 2010 yılında en fazla miktarda yapılmış bir kase 13000 pound spaghetti’nin doldurduğu kase Kaliforniya’daki bir yüzme havuzuymuş.

· 2000 yılında yıl boyunca Amerikan süpermarketlerinde satılan spaghettinin uzunluğu 9 kez dünyanın etrafını dolanırmış.

· 1957 yılında 1 Nisan şakası olarak BBC izleyenlerini spaghettinin bir ağaçta yetiştiğine ve her biri aynı boyda spaghettileri ürün olarak verdiğine inandırmış.


Malzemeler:

500gr (1 paket) fırın makarna (en kalın)

Sos İçin;

75ml ekstra sızma zeytinyağı

30gr tereyağı

3 diş sarımsak

1 kg konserve domates püresi

1 tatlı kaşığı kahverengi şeker

1 adet soğan

150gr cherry domates

½ tatlı kaşığı deniz tuzu

½ tatlı kaşığı karabiber

¼ tatlı kaşığı arnavut biberi

Limon kabuğu rendesi

30ml beyaz şarap

1 tatlı kaşığı fesleğen pesto

Veya kuru fesleğen

Veya bir tutam taze fesleğen

2 tatlı kaşığı balsamic sirke


Sos’un Yapılışı;

Bir tencereye zeytinyağı, domates püresi, sarımsak koyulur. Üzerine azıcık tereyağı, deniz tuzu, kahverengi şeker eklenir ve suyu çektirilir.

Ayrı bir tavada soğan, kiraz domates ve limon kabuğu rendesi pişirilir. Ardından kalan tereyağı eklenir. Tavadaki malzeme, çektirilen domates püreli karışımla birleştirilir. Karabiber ve şarap da katıldıktan sonra tencerenin kapağı aralık bir şekilde 10 dakika pişirilir. Arnavut biberi eklenir ve 5 dakika daha pişirilir. En son fesleğen ve balsamic sirke ile bitirilir.


Beşamel İçin;

100gr margarin

Veya tereyağı

2 yemek kaşığı un

1 litre süt

½ tatlı kaşığı tuz

½ tatlı kaşığı beyaz biber

½ tatlı kaşığı muskat

1 yemek kaşığı rendelenmiş

kaşar peyniri veya parmesan

Beşamel’in Yapılışı;

Yağ eritildikten sonra un katılır ve un kokusu gidene kadar kavrulur. Oda sıcaklığındaki süt eklenir Tuz, beyaz biber ve muskat serpilir. Peyniri de koyulur, pürüzsüz homojen bir doku elde edene kadar karıştırılır.


Yapılışı:

1 paket makarna paketin üzerinde anlattığı şekilde haşlanır. Bir miktar haşlanmış makarna ve bir miktar beşamel güzelce karıştırılır, tereyağıyla yağlanmış olan (Uzunluk= 28cm*Genişlik= 18cm*Yükseklik= 5cm) ölçülerinde fırın kabına döşenir. Üzerine sırasıyla makarna, beşamel, domates sos şeklinde kat kat fırın kabı doldurulur. Taa ki fırın kabı dolana kadar bu işlem devam eder, en üst katta domates sos olmalı… Hazırlandıktan sonra 180°lik fırına 30 dakika verilir.

239 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page