top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

HİNDİSTAN CEVİZLİ KURABİYE


İngilizcesi “Coconut”.. “Coco” İspanyolca ve Portekizcede “ kafatası demek, ismini ilk gördüklerinde insan kafasını andırdığı için İtalyan denizciler bu şekilde koymuş. Kristof Kolomb ise 1453’te vardığı Bahama Adaları’nı Hindistan zannedip geri dönerken yanında getirdiği bu; hem tohum, hem meyve hem de kuruyemiş özelliklerini içinde barındıran, tropik mucizeye hindistan cevizi adı verilmiş.


O zamanlar hindistan cevizi’nin neye benzediğini bilmiyordum; bizim okulun kantininden her gün alıp içtiğim süte katılan o müthiş lezzetti! sadece benim için.. Beni bıraksalar bıkmadan kantindeki bütün hindistan cevizli sütleri her teneffüs içerdim.. Her gün sadece bir taneyle sınırlı kalmam aslında iyiymiş; çünkü, sonradan öğrendim ki kalorisi gerçekten çok yüksekmiş. Eminim kantinci hindistan cevizli süt’ü benim için özel olarak getiriyordu.

Hindistan cevizi’nin tadına sadece sütün içinde değil kızarmış olarak da bayılıyorum. Annemin, sanırım bu yüzden, çok sık yaptığı buram buram hindistan cevizi kokan kurabiye tarifini sizlerle paylaşmak istiyorum.


Malzemeler:

250gr margarin (oda sıcaklığı)

1 çay bardağı sıvıyağ

1 su bardağı pudra şekeri