top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

CENCI (Toskana Fest. Tatlısı)

Cenci, İtalyanın bölgelerinde küçük farklılıklarla oldukça sabit kalır. Örneğin, Kuzey İtalya’da hamur Grappa likörü ve tereyağı ile yapılırken, Güneyde zeytinyağı ve Marsala şarabı veya Sambuca likörü kullanılır. Bu meşhur festival tatlısının yapıldığı bölgeye bağlı olarak değişik isimleri var; Lazio’da “frappe (püsküller)”, Toskana’da “cenci (paçavra)”, Piemont’ta “bugie (yalanlar)”……

Chiacchiere’nin tarihi yolculuğu, frictilia adlı bir hamur işinin un ve yumurta ile hazırlandığı ve domuz yağında kızartıldığı Roma dönemine kadar dayanır.

Genellikle frictilia, ilkbaharın gelişini kutlayan Liberalia’da ve Mart ayında Jüpiter’in babası Roma tanrısı Satürn’ün onuruna düzenlenen festivalde yapılırmış.


Frictilia, zamanla Chiacchiere’ye dönüşmüş; ismi “sohbet etmek veya dedikodu yapmak” anlamına gelen İtalyanca “chiaccherare” fiilinden türetilmiş ve tüm İtalya ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde popüler olmuş.

Chiacchiere hamuruna maya koymak bölgeden bölgeye değişir.

Genellikle az miktarda likör içerir. Likör hamur işine daha zengin bir tat verir ve kızartma sırasında hamurun çok fazla yağ emmesini önler. İtalya’nın kuzey bölgelerinde üzüm esaslı “prina brendi grappa”, orta İtalya’da genellikle “beyaz şarap veya rom”, Bologna’da “anason likörleri”, Güney’de ise “limoncello veya sambuca” tercih edilir, Sicilyalılar ise “sek tatlı şarap Marsala” kullanır.

Limon veya portakal kabuğu rendesi hafif asidik ve taze bir tat, portakal suyu ise gevreklik verir.


Toskana Festival Tatlısı;

Malzemeler:

2 adet yumurta

3.5 yemek kaşığı ayçiçeği yağı

Veya 50 gr tereyağı

5 yemek kaşığı toz şeker

½ su bardağı su

2 yemek kaşığı yoğurt

1 adet portakal suyu

1 adet portakal kabuğu rendesi

700 gr un

1 paket kabartma tozu

Çok az likör (Rom, ya da Vermouth. ya da Grappa)


Kızartmak İçin;

Ayçiçeği Yağı


Yapılışı:

Bütün malzeme homojen bir hamur elde edilene kadar karıştırma kabında güzelce yoğrulur. Yoğurma işlemi tamamlandıktan sonra 1 saat buzdolabında bekletilir.


Dinlendirilen hamur oklava yardımıyla ince bir şekilde açılır. Arzu ettiğiniz şekillerde parçalara kesilir ve kızgın yağda kızartılır. En son olarak kızaran hamurların üzerine pudra şekeri serpilir.

41 görüntüleme0 yorum
bottom of page