top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

BİBERLİ EKMEK


Antakya lezzetlerinden olan “Biberli (Katıklı) Ekmek” kahvaltıda bile severek tüketilir. Bol baharatlı, salçalı, biberli, soğanlı, bazı yörelerde yöresel peynirlerin de katıldığı kokusu ağız sulandıran bu lezzetin Antakya’da iç malzemesini evin annesi hazırlar, evin çocuğu fırına götürür ve fırıncı hazırlayıp pişirir..

5000 yıllık büyük bir geçmişe sahip olan tandır kültürünün bilinen tarihi taaa Selçuklulara kadar dayanmakta. Tandır kültürünün Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerde de var olduğu ve günümüzde de kırsal Anadolu’nun bir çok yerinde kullanılan insanlığın geleneksel mirasının önemli parçası olduğu inkar edilemez bir gerçektir..

Tandır “Tennur” sözlükte kapalı bir ocak, bir fırın anlamında.. Dilimizde “Tennur”, tandır demek iken, Osmanlıcada “Tennur” fırın demek.. Orta Asya, Anadolu, Pakistan, Hindistan, İran ve Arap ülkelerinde kullanılan tandır, genellikle ekmek pişirme ve ısınma işleviyle kullanılmakta. Hatay’da “Taş Fırın” ve “Tandır” geleneği hala devam etmekte ve hemen hemen her mahallede halen her ikisini de görmek mümkün. Tandırın içinde kızgın közler varken duvarına yapıştırılan hamur ile yapılan ekmeğe “Tandır Ekmeği” denir. Hatay yöresinde bu ekmeğin üstüne yörede “katık” olarak adlandırılan ve içinde salça, çökelek ve bazı baharatların olduğu karışım konularak yapılan ekmeğe ise “Biberli (katıklı) Ekmek” denir. İster Biberli Ekmek olarak adlandırın, ister Katıklı Ekmek, Antakya mutfağının bu eşsiz lezzetini mutlaka tatmalısınız.

Ben de Antakya’ya gidip orijinal lezzeti tatma şansı olmamış olanlar için evimiz şartlarında denediğim biberli ekmek tarifimi sizinle paylaşıyorum.

Malzemeler:

Hamuru İçin;

550gr un

1 yemek kaşığı süttozu

2 tatlı kaşığı toz şeker

1,5 tatlı kaşığı tuz

1 su bardağı ılık su

1 paket kuru maya

1 yemek kaşığı toz şeker (maya için)

½ su bardağı ayçiçeği yağı