top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

GECE KURABİYESİ


Yer fıstığının kökeninin Güney Amerika’ya tarihinin ise 3000 yıldan daha eskiye dayandığı, keşfedilmiş dönemsel sanat objelerinden, tahmin ediliyor. Brezilya’da bazı kabilelerin yer fıstığından içecek yaptıkları biliniyor ve tarihte ilk kez Güney Amerika'daki Kızılderililerin yer fıstığından fıstık ezmesi yaptıklarına dair kanıtlar var. Ancak yer fıstığının esas halkça tutulması, I. Ve II. Dünya Savaşında Amerikan askerleri sayesinde olmuş;

fıstık ezmeli ve jöleli sandviçler…

Kısa zamanda yer fıstığının çikolata ile beraber çok yakıştığı görülmüş ve kurabiyelerde kullanılmaya başlanmış.

Biz de yer fıstığına özellikle de ezmesine bayılıyoruz, evde pişirdiğimiz kurabiye ve keklerde yarattığı lezzet patlamasından dolayı yer fıstığı vazgeçemediğimiz bir ek malzememiz oldu.

Bizim ülkemizde pek fazla kullanılmadığı için belki de bilinmiyor, aslında yer fıstığı yağı yüksek sıcaklıklara dayanabilen çok kaliteli bir yağ.. bu özelliği de değerine değer katıyor.


Malzemeler:

80 gr sütlü çikolata

1,5 su bardağı bitter damla çikolata

450 gr un

2 yemek kaşığı çekilmiş yer fıstığı

250 gr margarin

2 yemek kaşığı kakao

2 adet yumurta

1 su bardağı (200 gr) toz şeker

(vanilya kokulu toz şeker)

1 paket (10 gr) kabartma tozu, 1 paket (5 gr) karbonat

Yapılışı:

Sütlü çikolata küçük küçük doğranır. (kıyılır) Oda sıcaklığında margarin ve diğer bütün malzeme homojen bir hamur elde edene kadar derin bir karıştırma kabında yoğrulur. Un, kakao, kabartma tozu ve karbonat karıştırma kabına elenerek eklenir.

Dondurma kaşığı kullanarak yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine 25 adet kurabiye dizilir. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 10-12 dakika pişirilir.

PS: Arzuya göre yerfıstığı yerine ceviz veya fındık kullanılabilir.

117 görüntüleme0 yorum
bottom of page