top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

LİMONLU TART (Fransız Tarzı)


“Fransız Tarzı Limonlu Tart” krema ve tereyağının keskin ve taze limon tadıyla buluşması .. ülke sınırlarını aşan şöhretiyle, ilginç bir tatlı...

Limonlu krema dolgusu ve tatlı kırıntı hamurundan yapılmış bir taban ile tatlı ve ekşinin inanılmaz uyumunu içinde barındıran bu tart, 19.yy 'da zenginliğin ve iyiliğin bir sembolü olarak krala sunulmuş.

Anavatanı aslında İngiltere olduğu düşünülse de tam bilinmiyor ama kesinlikle Fransızlar geliştirmiş, bugünkü haliyle ve içerdiği C vitamini sayesinde hem leziz hem sağlıklı olmasıyla bu “Cheesecake” benzeri tatlı tarih boyunca çok sevilmiş. Anavatanının Amerika olduğunu düşünenler de var, ünlü “Amerikan Limonlu Tart” ise misket limonu ve süt reçelli krema dolgusunun altında bisküvi tabanı ve limon asiditesini dengelemek için üzerinde mutlaka merengle sunuluyor.

Hamurun üzerinde sulanan taze meyveler (özellikle orman meyveleri) ve kremsi malzemeler kullanıldığında kör pişirme tekniği en mükemmel sonucu veriyor.

Eğer çok fazla ekşi tatlarla aranız yoksa limon yerine portakal, mandalina suyu, ananas ve mangoyla da müthiş oluyor. Sevgililer günü yaklaşırken hafif ve şık bir tatlıyla sevdiğinize romantik bir sürpriz olsun derseniz özellikle de ekşi tatlardan hoşlanıyorsa bir deneyin derim.


Malzemeler:

Hamuru İçin;

250 gr un

100 gr pudra şekeri

150 gr tereyağı

1 yumurta (orta boy)

Bir çimdik tuzYapılışı: