top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

NAPOLYON PASTA


Napolyon Pasta, binyaprak hamur katları arasında ipeksi (custard) pastacı kremasıyla sanılanın aksine Fransız değil, İtalyan..

Pastanın orijinal ismi Napolitan -aslında Napoli tarzında meşhur bir tatlı.. Her ne kadar ünü diğer bir Napoli mutfağı buluşu 'Pizza' kadar olmasa da o da hatırı sayılır ölçüde popüler. Fransa'da 'Mille-Feuille' olarak bilinen ve bazen İtalya'da 'Millefoglie' olarak adlandırılan tatlıyı ilk kez 1800’lerin başında büyük Fransız aşçı ve pasta sanatçısı Carème popülerleştirmiş, ancak o zaman bile “antik kökenli” olarak nitelendirilmiş.

Napoliten aşçılar, tatlı ile tuzlu, sert ile yumuşak, ya da Napolitan’da olduğu gibi, gevrek ile kremsi dokunun bir arada bulunduğu, karşı konulmaz karşıt yemekler yaratma konusunda ün yapmışlar.

Eski Romalıların Fransız aşçılarının bugün bildiği gibi hamur işleri yokmuş ama ince keklerle bal ve krema veya yumuşak peynir ile birlikte yaptıkları çok katlı zarif tatlı 'Plasenta', modern Napolyon’un en uzak öncüsü imiş. Ayrıca Yunan baklavasıyla da bağları var; ancak, Roma versiyonu her zaman kıyılmış fındık yerine krema dolgusu içeriyor.

Napolyon Pasta, adı Fransız imparatorununki ile çok benzediği için Napoli ile olan bağlantısını yitirmiş olsa da İngiliz şeflerin popüler hale getirip menülerine çevirdiği gerçek bir İtalyan!

Malzemeler:

6 adet milföy hamuru

Pastacı Kreması İçin Malzemeler;

2,5 su bardağı süt

2,5 yemek kaşığı nişasta

¾ su bardağı toz şeker

4 adet yumurta sarısı