top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

DAMLA SAKIZLI PASTA


Sakız ağacı yıl boyunca yeşil kaldığı için, şifasına inanılır, ölümsüz olduğu düşünülürmüş mitolojide... Damla sakızının ise Tanrı’nın gözyaşları olduğuna inanılır ve zarar verenlere ağır cezalar verilirmiş.

Cenevizliler zamanında sakız reçinesi çalmak hayatını gözden çıkarmak demekmiş. 7 kiloya kadar sakız reçinesi çalanların burnu ve kulakları kesilirmiş. 25-50 kilo çalanların bir el veya bacağı kesilir ve gözünün birini kaybedermiş. 50 kilodan fazla çalınmasının cezası ise idam imiş.

Sakız Adasının ele geçirilmesiyle damla sakızı, Osmanlı mutfağına girmiş.

Koruma altındaki bu nadide ağaçlar günümüzde Sakız Adasında ve Alaçatı, Çeşme, Muğla ve Marmaris’in çevresinde bulunuyor.

Sakız ağacının şifa kaynağı olmasının yanı sıra güzelliğinden ve oldukça fazla değer verilmesinden ötürü Sakız Adasında çok güzel kadınlara “sakız gibi kadın” denir, Damla Sakızı’nın ise Sakız Ağaçları’nın değerli bir hediyesi olduğu düşünülür..

Ben de bu kıymetliyi pasta malzemesi olarak kullanmayı denedim, bu özel lezzetin tadına bakanlar bayıldı. Sakız Adasından aldığımız damla sakızı reçeliyle de bir başka oldu tadı. Eğer davetleriniz için farklı bir pasta tarifi arıyorsanız doğru adrestesiniz.

Malzemeler: