top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

HURMALI TOPLAR


Avrupa'nın tanıdığı ilk egzotik meyve olan ‘Hurma’ bir tür palmiye ağacının ürünü.. Hurma içindeki doğal şekeriyle tatlıların yanı sıra et, balık, içecek, şerbet ve sebze yemeklerinde de kullanılabilen çok özel ve enerji verici bir meyve ..

Yahudiler için adaletin simgesiyken, Sümer ve Babil’in kutsal ağaçlarıymış.

Ağrıyı hafifletmesi ilaç sektöründe de kullanımını mümkün kılmış, hatta göğüs ağrılarında hurma macununun oldukça uzun süre muadili olmamış. Araplar için mutfak ve ilaç alanında hurma; 365 tane kullanım şekline sahipken 365. kullanımı hurma suyunun mayalanmasından yapılan Yahudi ve Yahudi rahipleri tarafından kınanan alkollü içki “Shekar”.. Meyvelerin şahı hurmanın tarihi çok eskiye dayanıyor. Ağacının işlenmiş örneklerinden de anlaşıldığı üzere 7000 yıldan fazla bir geçmişi var.

Bu antika meyve ile yeni yıl kutlamalarınızda misafirlerinize hazırlayabileceğiniz tatlı bir atıştırmalık “Hurmalı Toplar”..

Malzemeler:

25 adet hurma

1 çay bardağı kahve (şekersiz)

3 yemek kaşığı kakao

2 yemek kaşığı çekilmiş ceviz

Ya da 1 yemek kaşığı file badem


Dış Kaplaması İçin;

40 gr bitter çikolata, 40 gr sütlü çikolata

Damla çikolata, Antep fıstığı (çekilmiş), Renkli Şekerlemeler


Yapılışı:

Hurmaların çekirdekleri çıkartılır. Çekilmiş ceviz, soğutulmuş kahve ve kakao eklenen hurmalar robotta homojen krem kıvamına gelene kadar karıştırılır.

Bu sırada dış kaplaması için 40 gr bitter ve 40 gr sütlü çikolata benmari usulü veya mikrodalga fırında eritilir. Hurma topları hazırlandıktan sonra arzu ettiğiniz kaplama malzemelerine bulanır.

PS: Dış kaplaması için kakao ve Hindistan cevizi rendesi de kullanılabilir. Kaplama çikolatası için benmari usulü eritme yöntemi kullanılır.

Benmari (Bain Marie = Marie’nin banyosu) Fransızcadan dilimize geçmiş bir kelime. Gıdanın içinde bulunduğu kabın su dolu başka bir kap içine oturtularak alttaki suyun buharıyla yavaş yavaş pişirilmesi işlemi. Çikolata benmari usulü eritildiği gibi benim daha sık başvurduğum bir yolla “mikrodalga fırın” kullanılarak eritilebilir ki bu çok daha zahmetsiz… Çikolata çok hassas ve narin bir gıda olduğu için eritirken çok dikkat edilmesi gerekir.

Kaynak: Gıda Tarihi Ege Üniversitesi

41 görüntüleme0 yorum
bottom of page