top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

HURMALI TOPLAR


Avrupa'nın tanıdığı ilk egzotik meyve olan ‘Hurma’ bir tür palmiye ağacının ürünü.. Hurma içindeki doğal şekeriyle tatlıların yanı sıra et, balık, içecek, şerbet ve sebze yemeklerinde de kullanılabilen çok özel ve enerji verici bir meyve ..

Yahudiler için adaletin simgesiyken, Sümer ve Babil’in kutsal ağaçlarıymış.

Ağrıyı hafifletmesi ilaç sektöründe de kullanımını mümkün kılmış, hatta göğüs ağrılarında hurma macununun oldukça uzun süre muadili olmamış. Araplar için mutfak ve ilaç alanında hurma; 365 tane kullanım şekline sahipken 365. kullanımı hurma suyunun mayalanmasından yapılan Yahudi ve Yahudi rahipleri tarafından kınanan alkollü içki “Shekar”.. Meyvelerin şahı hurmanın tarihi çok eskiye dayanıyor. Ağacının işlenmiş örneklerinden de anlaşıldığı üzere 7000 yıldan fazla bir geçmişi var.

Bu antika meyve ile yeni yıl kutlamalarınızda misafirlerinize hazırlayabileceğiniz tatlı bir atıştırmalık “Hurmalı Toplar”..

Malzemeler:

25 adet hurma

1 çay bardağı kahve (şekersiz)

3 yemek kaşığı kakao

2 yemek kaşığı çekilmiş ceviz

Ya da 1 yemek kaşığı file badem


Dış Kaplaması İçin;

40 gr bitter çikolata, 40 gr sütlü çikolata

Damla çikolata, Antep fıstığı (çekilmiş), Renkli Şekerlemeler