top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

HAYDARİ (EV YAPIMI SÜZME YOĞURT ile)


Süzme yoğurdun en tadına doyulmaz hali “Haydari” için mezelerin şahı diyorlar. Bir de süzme yoğurt evde yapılmış ise sonuç mükemmel oluyor. Yapımı kolay, malzemeleri çok karmaşık olmayan bu mezeyi sık sık yapıp yemenizi tavsiye ederim.

Malzemeler:

250 gr süzme yoğurt

2 diş sarımsak

Ya da sarımsak tozu

2 yemek kaşığı tereyağı

1 yemek kaşığı kuru nane

1 tutam dereotu

1 tutam taze nane (arzuya göre)

Deniz tuzu, pul biber

Süslemek İçin; Maydanoz, pul biber, kuru nane

Servis İçin; Mısır cipsi

Yapılışı:

Ev yapımı süzme yoğurt karıştırma kabına alınır. Üzerine sarımsak rendelenir. Tavada tereyağı eritilir, kuru nane ve pul biber tereyağında ocakta çok hafif çevrilir. Azıcık soğutulur ki yoğurdu kesmesin.. Tereyağı, tuz, yıkanmış ve doğranmış taze dereotu da karışıma katılır, karıştırılır. Üzeri maydanoz, kuru nane ve pul biberle süslenir.

Torba Yoğurdu İçin Malzemeler:

5 kg doğal yoğurt

Torba (amerikan bezi)

Tas (yoğurt suyu için)

Torba Yoğurdu Yapılışı:

Arzu edilen miktarda doğal yoğurt amerikan bezinden bir torbaya konur, rahat bir şekilde süzülmesi için uygun bir yere asılır. Bir gece boyunca suyu süzüldükten sonra temiz ve kuru bir saklama kabına alınır.

5 kg yoğurttan 2 kg’a yakın süzme yoğurt çıkıyor. Geriye kalan suyu ise inanılmaz faydalı, B2 Vitamini (riboflavin) bakımından oldukça zengin.. Yoğurt suyunun içerisindeki bakteriler antioksidan ve aynı zamanda barındırdığı prebiyotiklerle tümörlerin gelişiminin önlenmesinde de büyük rol oynuyor. Direkt içebilirsiniz.. Fazlasını hamur işlerinde de kullanmak mümkün.

PS: Arzuya göre tarife peynir veya ceviz eklenebilir.

140 görüntüleme0 yorum
bottom of page