top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

ZEYTİNLİ YUNAN BÖREĞİ


Zeytin ağaçlarının tarihi bin yıllar öncesine dayanıyor, hatta bir dönem olimpiyat oyunlarında onur ve kültürün sembolü olan zeytin ağacı ödül olarak şampiyonlara verilirmiş.

Çok eski çağlardan beri zeytin ağaçlarının küçük siyah incileri (zeytin) hem çok kıymetli hem de çok lezzetli olduğu için dünya mutfaklarının da demirbaşı olmuş.

Biz de özellikle annem zeytine âşık olduğu için fazlasıyla tüketiyoruz. Bu Yunan Böreği'nin iç malzemesine de gerçekten çok yakışıyor. Aslında orijinal tarifte Kalamata Zeytini ile Feta Peyniri kullanılıyor.

“Kalamata Zeytini” yeryüzündeki en sağlıklı besinlerden biri olarak nitelendiriliyor; çünkü sodyum, demir, vitamin A ve sağlığa yararlı yağlar bakımından zengin, doğal antioksidan, vitamin ve mineraller içeriyor. Düzenli tüketildiğinde kalp ve kanser riskini azaltıyor.

Böreğin iç malzemesinde bu sefer “Tanrının Karaburun Yarımadası’na Hediyesi” olduğuna inanılan “Kahverengi Kıvırcık Karaburun Hurma Zeytini”ni kullanmayı denedim. Çok lezzetli oldu, eğer kalamata veya hurma zeytinini bulamazsanız, size önerim tuzsuz etli bir zeytin kullanmanız.

“Hurma Zeytini” hem tat hem görünüş olarak doğal bir lezzet arayanlar için eşi benzeri olmayan, dalında tatlılaşan ve hiçbir işlem yapılmadan taze taze yenebilen bir çeşit.

Dünya’da sadece Karaburun Yarımadası’nda, az da olsa Urla ve Çeşme'de yetişmekte.

Denizden esen rüzgârla gelen tuzlu nemin, sabah çiği, poyraz ya da keşişleme rüzgârlarının, etkisiyle “Phoma Multirostrata” mantarı oluşur ki bu da meyveyi fermente etmeye başlar. Bu mantar ağaçtayken zeytinin acısını bu şekilde alır.

İlginçtir ki; bir ağaçta bin zeytin tanesi varsa hiçbiri hurma olmayabilir. Sadece bir iki tanesi olabilir. Bir sene yapıp, bir daha ki seneye yapmayabilir. Yan yana olan iki zeytin tanesinden biri hurma olup, diğeri olmayabilir.

Hurma Zeytini Kaynak; http://nilgundemirgyp.wix.com/rumoribus

Peynire gelirsek feta peynirini bulmak zor olduğu için yerine tercih ettiğiniz tuzsuz bir peynir kullanabilirsiniz. ‘Feta’ nın kelime anlamı ‘Dilim’..

Feta peyniri koyun veya koyun ve keçi sütü karışımından yapılıyor.

Tarihte ilk kez peynirin ortaya çıkışı da çok enteresan; koyun sütünün nakil sırasında kendi kendine suyunu kaybedip katılaşıp lezzetli, uzun süre saklanabilen formuna rastlantı eseri dönüşmesi…

Peynir ve zeytinin yufkayla buluMşmasından ortaya çıkan eşsiz lezzet!

Malzemeler:

6 adet taze yufka

¾ su bardağı çekirdeksiz hurma zeytini

340 gr tuzsuz beyaz peynir

2 adet yumurta

1 tatlı kaşığı dağ kekiği


1 çay kaşığı karabiber

240 gr erimiş tereyağı

Yapılışı:

İlk olarak tuzsuz beyaz peynir güzelce ezilir. Arzu edilen miktarda kekik, karabiber eklendikten sonra yumurtalar kırılır ve karıştırılır. En son çekirdekleri çıkarılmış hurma zeytini konur, zeytin çok fazla zedelemeden hafifçe karıştırılır. Tarifte kullandığınız zeytinin ve peynirin tuz miktarına çok dikkat etmenizi öneririm. Mutlaka eklemeden önce zeytin ve peynirin tadına bakmayı ihmal etmeyin.

Masaya serilen yufkanın üzerine aşağı yukarı 3 yemek kaşığı erimiş tereyağı gezdirilir, üzerine diğer yufka serilir ve sigara böreği yapar gibi 6 eşit parçaya kesilir. Tekrar erimiş tereyağı gezdirilir. 3 eşit miktara bölünen iç malzemenin ilki 6’ya kesilmiş yufkalara paylaştırılır.

Ve sigara böreği gibi sarılır, yağlı kâğıt serilmiş fırın tepsisine yerleştirilir. Aynı işlem diğer yufkalar içinde tekrarlanır. Fırın tepsisindeki böreklerin üzeri yağlanır. Önceden ısıtılmış 190 derece fırında 25-30 dakika altları ve üstleri kızarana çıtır çıtır olana kadar pişirilir.

81 görüntüleme0 yorum
bottom of page