top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

ELMALI STRUDEL

Avusturya'nın geleneksel tatlısı “Apfel Strudel” anlamı “ Elmalı Girdap”… Genellikle Alman kökenli olduğu zannedilen bu muhteşem tatlıya ait ilk el yazması tarif 1696’dan günümüze gelmiş ve Viyana Şehir Kütüphanesinde muhafaza edilmekte; “Strudel”in , aslen Avusturya Macaristan Krallığında doğmuş olmasına rağmen, birçok farklı kültürü içinde barındırdığı tartışılmaz bir gerçek.

Biz sadece elmalı'sına aşina olsak da Viyana’da krema peyniriyle, orman meyveleriyle, patatesle ve hatta ıspanakla yapılanlarına da sıklıkla rastlanıyor.

Tıpkı bizim geleneksel tatlılarımız gibi tam ayarında bir “Strudel” yapmak ustalık gerektiriyor. Hamurun piştiğinde çıtır çıtır ağızda dağılacak kıvamını yakalamak için gerektiği kadar ince, rahat açılabilmesi için gerektiği kadar elastik olmasının; yanı sıra mayhoş, ferahlatıcı iç malzeme ve hamur dengesinin kusursuz bir şekilde sağlanması gerçek bir sanat..

Tabii dikkatli bir pişirme süreci lezzette doruğa ulaşmak için şart.. Ne çok fazla, ne de gereğinden az pişmemeli. –kurumamalı!, –hamur kalmamalı!

Viyana’ya gidildiğinde mutlaka denenmesi gereken bu müthiş tatlıyı orada yanında köpürtülmüş krema veya custard ve espresso eşliğinde yemeniz tarafımdan şiddetle önerilir. Ama Strudel’i tatmak için illa Viyana’ya gitmeniz gerekmiyor; bu Avusturyalı bir ananeye ait oldukça geleneksel tarifi uygulayıp sunduğunuzda çatalınıza bir lokma alın, gözlerinizi kapatın ve tadına bakın; işte Viyana’da bir Kafe’desiniz.

Wien Apfel Strudel –Viennese Apple Strudel –Elmalı Strudel

Malzemeler:

240 ml ılık su

60 ml ayçiçeği yağı

1 yemek kaşığı üzüm sirkesi

Ya da limon suyu

½ tatlı kaşığı deniz tuzu

480 gr un