top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

DEDEMİN SALATASI (MANCA)


Adı neden “Dedemin Salatası”, çünkü bu salata dedemin Arnavut annesinin hep yaptığı ve dedemin bayıldığı için anneme;

annem 11-14 yaşlarındayken, nasıl yapıldığını tarif edip öğrettiği bizim de her zaman çok severek yediğimiz bir salata…

Dedemin ailesi savaş zamanı Kesriye’den (Kastoria) Şarköy Mürefteye göç etmişler.

Kastoria; Abilko gölünün kenarında muhteşem doğasıyla insanı kendine aşık eden otantik bir kasaba…

Dedem doktor olduğu için sadece tatillerde Mürefte’de bulunmuşlar. Çok uzun süre Savaştepe’de oturmuşlar. Savaştepe’de otururken ne zaman bir komşu ocak yaksa annem hemen patlıcanları kapıp közlemeye götürür ve akşama dedemin bu çok sevdiği salatayı yaparmış. Bütün komşulara da salatanın nasıl yapıldığını öğretmiş böylece onlar da salatanın müptelası olmuş.

Her ne kadar tarifi Rumeli göçmenlerinin yaptığı “Köpoğlu Manca”sına benzese de; farklı olarak “Dedemin Salatası”na sarımsak ve maydanoz koyulmuyor.

Bugün sizinle annemin çocukluğundan beri yaptığı artık vazgeçilmezimiz olan bu lezzetli salatanın tarifini bizim evde yapıldığı şekilde orijinal haliyle paylaşıyorum..

Malzemeler:

2 adet büyük bostan patlıcanı

1 adet kuru soğan

Tercihe göre kırmızı soğan,

2 adet yeşil köy biberi

1-2 adet sivri yeşilbiber

Arzuya göre acı olabilir,

1-2 adet tarla domatesi

½ limon suyu

Ekstra sızma ege zeytinyağı, Kaya tuzu

Yapılışı:

Patlıcanlar tercihen közmatik kullanarak ocak üzerinde ya da 180 derece fırında

45 dakikada iyice yumuşayana kadar közlenir. Közlenen patlıcanlar soğuduktan ve soyulduktan sonra limon suyu ve biraz tuzla ahşap bir havaneliyle ezilerek karıştırılır. Kayık şeklinde bir salata servis tabağına yerleştirilir.

Ardından üzerine kuru soğan çentilir, sırasıyla tohumları temizlenmiş köy biberi ve domates doğranır. Köy biberini patlıcan gibi közlenmiş olarak da salatada kullanmak mümkün..

En son üzerine sivri biber doğranır. Bu aşamada eğer acı seviyorsanız acı sivri biber de kullanabilirsiniz. Kalan limon suyu ve arzu edilen miktarda sızma zeytinyağı gezdirilir. Patlıcan zeytinyağını gerçekten çok seviyor, bu sebepten zeytinyağı konusunda cimri olmamanızı tavsiye ederim. Ve işte o an; salata, çok lezzetli ve dumanı üzerinde tüten köy ekmeği bandırıla bandırıla yenir.

PS: Bostan patlıcanı yoksa 5-6 adet patlıcan yeterli olur.

44 görüntüleme0 yorum
bottom of page