top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

DUDOVE

Boşnakların bayram sofralarının olmazsa olmazı Dudove (anlamı=çok tatlı) içinde bol miktarda ceviz olduğu için lezzetinin yanında sağlıklı da.. Tabii makul ölçüde yendiğinde..

Ceviz, kalp ve beyin sağlığında, kolesterol dengesinde, kanser gibi pek çok hastalığın tedavisinde oldukça önemli.. Günde 3-4 adet ceviz günlük ihtiyaç duyduğumuz ‘Omega3’ yağının %85'i demek. Ceviz, Juglans Regia, Balkanlardan Himalayalara özellikle dağ ormanları ve su kenarlarında, ülkemizde ise hemen her bölgede yetişir.

Cevizin faydaları saymakla bitmez bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirim sistemini düzenler, toksinleri dışarı atar, içerdiği melatonin- uyku hormonu sayesinde bebek gibi uyutur.

Ruh sağlığı ve depresyona iyi gelmesi, hafızayı güçlendirmesi, cildin yenilenmesine yardımcı olması, saç bakımında kullanılması sadece buz dağının görünen kısmı.. Yalnız tek problem faydalarından herkesin haberdar olup talebin artması sonucunda fiyatının giderek ulaşması zor noktalara gelmekte olması..

Eğer siz de bizim gibi şekerpare ve ceviz özellikle de cevizi şerbetli tatlılarda seviyorsanız eminim Boşnak şekerparesi Dudove’ye bayılacaksınız.

Malzemeler:

2 adet doğal yumurta

1 su bardağı toz şeker

1 su bardağı ayçiçeği yağı

2 yemek kaşığı yoğurt