top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

UN KURABİYESİ (KOURABİEDES)


“Kourabiedes” Yunan Kurabiyesi, temel malzemesi tereyağı, pudra şekeri ve un.. Tabii hoş kokusu vanilya, damla sakızı veya damla sakızı reçeli kullanıldığında bambaşka bir noktaya taşınıyor.

Yunanistan’da yeni moda brandy’nin yanı sıra, rom, uzo, sakız likörü eklenerek yapılan geleneksel tarifler de var. Kıbrıs’ta ise gül suyu veya portakal çiçeği suyu ile ıslatılan kurabiyeler pudra şekerine bulanıyor. Tarifte kullanılan yağ çeşidi ve kalitesi lezzetinde büyük rol oynuyor.

Koyun sütü tereyağı, keçi sütü tereyağı ya da ikisinin karışımı Yunanistan’da en çok kullanılanı.. Yapıldığı yöredeki bolluğuna göre badem, fındık veya fıstık tadını doruğa taşıyor. Kourabies (çoğulu; kourabiedes) isminin çıkış noktası Azerbaycan’da kullanılan “qurabiya” ve Türkiye’de kullanılan “kurabiye” kelimeleri- ‘Dry; kuru Biscuit; biye’

Un kurabiyesi tam bir tatil lezzeti, günümüzde özellikle yılbaşı kutlamalarının eski zamanlarda ise Yunanistan’daki düğünlerin, nişanların, vaftiz törenlerinin ve doğum günlerinin vazgeçilmezi olmuş.

Bizim için de kutlamalarda mutlaka tüm cazibesiyle masadaki yerini alır

“Un Kurabiyesi”.. Tabii bir de annem yapmışsa yeme de yanında yat! Tarif annemin teyzesinden (Selanik'li), lezzet damak çatlatan cinsten..

Malzemeler:

250 gr margarin veya tereyağı

1 fincan pudra şekeri (100 gr)

7 fincan un (350 gr)

1 paket vanilya

1 paket kabartma tozu

1 su bardağından az dövülmüş fındık

Bulamak İçin; Pudra Şekeri

Yapılışı:

Margarin ve toz şeker mikserle çırpılır. (Yavaş kısmında) Un kaşıkla yedirilir. Yoğrularak 1 su bardağından az dövülmüş fındık ve biraz vanilya konur. Kurabiyeler ceviz büyüklüğünde yapılır, parmakla şekillendirilir. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizilir. 160 derece fırında 15-20 dakika pişirilir. Fırının hızına ve kuvvetine bağlı olarak pişirme süresi ve derecesi değişkenlik gösterebilir. Kurabiyelerin üzeri hafif pembeleşsin normal kurabiyeler gibi kızarmasın, kurumasın. Fırından çıkarılan kurabiyelerin ilk sıcaklığı gittikten sonra arzuya göre vanilya eklenmiş pudra şekerine bulanıp servis tabağına dizilir.

278 görüntüleme0 yorum
bottom of page