top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

KREM KARAMEL


“Krem Karamel”i ülkeler paylaşamıyor; Fransa, İspanya ve İngiltere sahiplenmek istiyor! Yumurtanın bağlayıcı özelliğini ilk keşfeden Antik Roma’da şekersiz olarak “Custard (Krem)” yapıldığı biliniyor. İngiliz temelli Custard’lar orta çağ Avrupasında oldukça önemli bir yere sahip. Karamelin tatlıya ilk olarak kim tarafından ve ne zaman eklendiği bilinmese de XVII. yy. İngiltere’de bir kolej öğrencisinin kremsi şekersiz custard’ın üzerini karamelize ederek sunmuş olduğu tahmin ediliyor. (Trinity) İspanyollar ise “Krem Katalan”ın tarihteki ilk “Krem Karamel” olduğunu iddia ediyor.(Trinity)den tam 100 yıl sonra.. Hâlbuki yapım şekli ve dokusu “Krem Karamel”den oldukça farklı..

Krem’i ilk kim bulmuş olursa olsun “Krem Karamel” Fransa’yla bütünleşmiş çok lezzetli, yapımı kolay ve 5 güne kadar buzdolabında saklanabilen mükemmel bir tatlı.

Diğer Custard’lardan farklı olarak hem yumurta sarısı (yağ, protein ve %50 su) hem de beyazı (%80 su) kullanılıyor. Kremsi yumuşak dokuyu yumurta sarısının içeriğindeki yağ sağlıyor.

Sadece yumurta sarısı kullanarak bu dokuyu elde etmek mümkün değil, içeriğindeki yeterli protein ve suyla yumurta beyazını da kullanmak mükemmel bir “Krem Karamel”in ilk adımı..

Lezzetli bir “Krem Karamel” yapmak için dolambaçlı yollara gerek yok sadece bizim aile tarifimizle kolay, çabuk ve denenmiş şekilde hedefe ulaşmak mümkün..

Malzemeler: Kremi İçin;

10 adet yumurta

150 gr toz şeker

1 lt süt

Karameli İçin;

450 gr toz şeker

225 ml su

Yapılışı:

Karamel için; toz şeker ve su çelik tavada orta ateşte şeker eriyip karamelleşene kadar tutulur. (Renginin karamel rengine döndüğü anı yakalamalısınız ne çok açık renk ne de çok koyu renk olmamalı) Karamel sıcak sıcak krem karamel kaplarının dibine paylaştırılır.

Bu sırada oda sıcaklığındaki yumurtalar mikser kullanarak toz şekerle yüksek devirde çırpılır. Süt yavaş yavaş el çırpıcısıyla karıştırarak eklenir. Çok fazla köpürmemesine dikkat edilir. Krem hazırlandıktan sonra krem karamel kaplarına eşit miktarda paylaştırılır. Bu ölçüden 14 tane çıkıyor.

Fırında benmari usulü pişirebilmek için krem karamel kapları geniş bir fırın tepsisinin içine yerleştirilir ve yarısına gelecek şekilde su doldurulur. Su koyarken içlerine su kaçırmamaya dikkat edilir. Pişirme derecesi, süresi ve şekli çok önemli; 60 dakika alt-üst 160 derecede pişirilir. Üzeri nar gibi kızarmışsa ve fırın kabını salladığınızda muhallebi gibi titriyorsa oldu demektir...

70 görüntüleme0 yorum
bottom of page