top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

KREM ŞOKOLA


Fransız mutfağından bomba bir lezzet..

Bu tatlı çok çılgın! Lafın gelişi ‘bomba’ demiyorum, tıpkı diğer çok ince organik tozların (örneğin; un) olduğu gibi muhallebi tozu patlayıcı özelliğe sahip..

Yumurta sarısı ve bağlayıcı nişasta, kakao vs. miktarıyla kıvamı, hafif akışkan “Creme Anglaise”den daha koyu hatta “Ekler Pasta”da “Creme Pâtissière” olarak kullanılabilecek değişkenlikte..

3 Mayıs’ın Ulusal Çikolatalı Custard (Krem Şokola) Günü olarak kutlandığını biliyor muydunuz?

Bizim için ise “Krem Şokola”, çok sevdiğimiz için ananeme gittiğimizde her zaman ananemin mutlaka hazırladığı ve buzdolabında bizi bekleyen şahane bir tatlıydı.. Ananem genelde kedidili yerine kakaolu bisküvi kullanmayı tercih ederdi. Aslına bakarsanız canınız pasta istediğinde hemen yapılabilecek çok uğraşısı olmayan; yapması, yemesi eğlenceli ve sunumu çok da havalı bir tatlı değil mi sizce de?

Malzemeler:

1 lt süt

½ su bardağı pirinç unu-

Veya ½ su bardağı nişasta

½ su bardağı kakao (50 gr)

1 su bardağı toz şeker

4 adet yumurta sarısı


½ paket sütlü çikolata

½ paket bitter çikolata

Üzeri İçin;

½ paket sütlü çikolata

½ paket bitter çikolata

8 adet kedidili

Fıstık draje, Hindistan cevizi

Yapılışı:

Yumurta sarıları ve toz şeker mikserle çırpılır. Diğer tarafta süt ısıtılır. Çırpılmış yumurta karışımının üzerine kakao, nişasta (veya pirinç unu) eklenir ve çırpılır. Ilınmış süt yavaş yavaş alıştırarak yumurta karışımının üzerine konur. Karışım ocağa alınır. Koyulaşana kadar kısık ateşte pişirilir.

Pişen ve ateşten alınan Krem Şokola’ya küçük küçük parçalanmış çikolata eklenir ve çikolata eriyene kadar karıştırılır. Kuplara bir miktar kedidili pay edilir. Bu ölçüden dolu dolu 4 kup çıkıyor. “Krem Şokola” kupları soğuduktan sonra üzeri rende çikolata, fıstık draje ve hindistan ceviziyle süslenir.

62 görüntüleme0 yorum
bottom of page