top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

SEZAR (CAESAR) SALATA


En önemli gastronomi icatlarından geleneksel Amerikan mutfağından meşhur

“Sezar Salata”yı; doğranmış marul, ekmek krutonları, parmesan peyniri ve özel sosuyla hemen hemen her mekânın menüsünde bulmak mümkün. Sezar salata aslında Meksika buluşu, Tex-Mex mutfağından.. Tex-Mex, Meksika’ya sınırı olan Teksas eyaletinde gelişmiş olan Meksika mutfağı..

Bir rivayete göre; 1920’li yıllarda ABD’de yaşanan içki yasağı döneminde maddi gücü yüksek olanlar San Diego’dan sınırı geçip Tijuana’ya gider ve burada içki yasağını delerlermiş.

O dönemin Tijuana’sında çok ünlü olan Hotel Casesar’s Palace’ın sahibi ve şefi Caesar Cardini’nin, 1924 yılının 4 Temmuz (Amerika’nın bağımsızlık günü) kutlamalarının yapıldığı bir hafta sonu, oteline gelen müşteri o kadar fazlaymış ki erzakın çoğu tükenmiş. Çare olarak mutfakta kalan malzemelerden müşterileri için ve onların gözleri önünde bu salatayı yaratmış.

Orijinal tarifinde, kaşık marulu (asla bıçakla doğranmaz özel sosu bütün haldeki yaprakların içine sürülür ve üstlerine kruton koyulup yan yana dizilir), sarımsak, kruton, parmesan peyniri, yumurta, zeytinyağı ve worcestershire sosu varmış.

Daha sonra Caesar’ın biraderi Alex Cardini, abisinin yanında çalışmaya başlamış, tarife mayonez ve ançüez eklemiş.

Sezar Salata zamanla magazinde de önemli bir yer edinmiş. Clark Gable ve Jean Harlow gibi dönemin efsanevi yıldızları ile gazetelerin dedikodu sütunlarından bu salata ile salatanın etrafındaki yıldız yaşamları hiç eksik olmaz olmuş.

Günümüzde Sezar Salata iki şekilde hazırlanıyor. Klasik ve yeni versiyon; sizinle paylaştığım klasik olandan yeni versiyon’un farkı ise mayonez yerine yoğurt ve worcestershire sos kullanılması…