top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

EV BAKLAVASI YUFKASIN'DA KADAYIF


Hem baklava hem kadayıf ikisi bir arada güzel bir tatlı.. Hem de el açması..

İnsan daha ne ister ki!

Malzemeler:

Hamuru İçin;

500 gr un

2 adet yumurta

2 yemek kaşığı ayçiçeği yağı

½ tatlı kaşığı deniz tuzu

½ su bardağı su

Kadayıfı İçin; 500 gr tel kadayıf,

~¾ su bardağı (160 gr) tereyağı (erimiş)

İçi İçin;

1,5-2 su bardağı çekilmiş ceviz

Yufkaları yağlamak İçin;

¼ su bardağı tereyağı (erimiş)

¼ su bardağı fındık yağı


Yufkaları Açmak İçin; 2 yemek kaşığı nişasta

Şerbeti İçin;

3 su bardağı toz şeker

4 su bardağı su

1 dilim limon ve suyu

Yapılışı:

Kulak memesi kıvamında pürüzsüz bir hamur elde edilene kadar süren biraz uzun bir yoğurma işleminden sonra baklava hamuru üzeri örtülü olarak 30 dakika dinlenmeye bırakılır.

Bu sırada tel kadayıfın üzerine erimiş soğuk tereyağı gezdirilir ve elle karıştırarak yağ kadayıfın her yerine homojen bir şekilde yedirilir. Tel kadayıfın kurumaması için üzeri kapalı bir şekilde bir kenarda bekletilir.

Dinlenmiş olan baklava hamuru eşit büyüklükte 9 bezeye bölünür. Bezeler pasta tabağı ölçüsünde merdaneyle açılır ve 3-3-3 olarak, araları yağlanmış 3 adet 3 katlı grup yapılır. En üst ve en alttaki yufkaların üstü ve altı yağlanmaz, sadece araları yağlanır. Her yufkanın arası için ~1,5-2 tatlı kaşığı yağ kullanılır.

Bu 3 adet 3 katlı gruptan ilk hazırlanan alınır ve nişasta kullanılarak incecik olabildiğince büyük bir yufka oklavayla açılır. Ortadan 2 eşit parçaya kesilip, her biri dikdörtgen şeklinde katlanıp üzerleri yağlandıktan sonra kadayıfın ve çekilmiş cevizin 1/3’ü tüm yufkaya yayılır.

Gevşek bir şekilde 2 adet rulo sarılır, her biri 9 eşit parçaya kesilir. Diğer yufkalar içinde aynı işlem uygulanır. 1 yufkadan 18 parça, 3 yufkadan 54 parça tatlı çıkar.

Yağlanmış tepsiye çok sıkıştırmadan dizilir, kalan yağ da tatlıların üzerine gezdirildikten sonra 160 derece fırında 40 dakika pişirilir.

Toz şeker, su, ateşten almaya yakın eklenen limon dilimi ve limon suyu ile kısık ateşte ağır ağır kaynatılarak hazırlanmış olan soğuk şerbet fırından çıkan sıcak tatlının üzerine gezdirilir. Arzuya göre bütün cevizle süslenir. ​

PS: Biz ceviz çok seviyoruz biraz fazla kullanıyoruz ama tercihen tarifteki ceviz miktarı azaltılabilir ya da yerine antep fıstığı kullanılabilir.

Bazen daha yoğun kadayıf ve daha az yufka olsun istediğimizde 3 adet yerine 2 adet yufka için aynı miktar tel kadayıf kullanıyoruz. Kalan bir adet yufkayı ise cevizli burma baklava şeklinde hazırlayıp ayrı pişiriyoruz.

430 görüntüleme0 yorum
bottom of page