top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

ZEYTİNYAĞLI HAVUÇ


Yüksek besin değeri, içerdiği β-karoten, antioksidan özelliği, mineraller, hem tatlı hem de tuzlularda geniş kullanım alanı, uzun süre dayanıklılığı ve bütün bunların yanında inanılmaz lezzetli oluşu bu İran ve Afganistan doğumlu portakal renkli kök sebzeyi dünya çapında vazgeçilmez kılıyor..

MÖ 3000 yılına dayanan geçmişiyle “Havuç”un çok değişik renkleri varmış; siyah, beyaz, kırmızı, mor.. Çok ilginçtir ki portakal rengi yokmuş!

Eski Mısır’da hiyeroglif resimlerde fazlasıyla rastlanması geçmişte de çok popüler olduğunun bir kanıtı, özellikle mor renkli olanı ve sadece yiyecek olarak değil aynı zamanda ilaç olarak..

MÖ ilk 1000 yılda tadı acı ve sert olan “Havuç”u ilaç olarak kullanma geleneği Mısır’dan Yunanistan ve Roma’ya taşınmış. Roma İmparatoru Jul Sezar’ın (Caligula) saltanatında özellikle afrodiziyak olarak kullanıldığı biliniyor. Romalılar yemeklerinde havucu daha çok suda haşlayarak kullanıyorlarmış.

Uzun yıllar süren bir uğraşının sonucu üretilen, tatlı ve ortasındaki odunsu bölgesi minimum düzeyde olan “Alman Sarı Havuç”u kısa sürede bütün Avrupa’ya yayılmış.

Amerika’ya 1. Dünya Savaşıyla, askerlerin savaş yıllarında hayatta kalmalarına yardımcı Fransız ve Avrupa mutfağındaki sebzelerin tohumlarını yanlarında evlerine getirmeleriyle girmiş. Şu anda dünyanın en büyük havuç üretici ve ithalatçısı ise Çin..

Hem lezzetli hem de fazlasıyla faydalı, diyet yapanlar için de güzel bir alternatif olan bu sebzeyle şık, hafif, leziz ve zarif olmasının yanı sıra pratik bir zeytinyağlı yapmaya ne dersiniz?


Malzemeler:

1 kg havuç

3 kahve fincanı zeytinyağı

1 tatlı kaşığı deniz tuzu

4-5 diş sarımsak

2 tatlı kaşığı toz şeker

1 su bardağı su

Servisi İçin; Yoğurt, ceviz


Yapılışı:

Havuçlar soyulduktan sonra yıkanır.

Arzuya göre vichy (halka şeklinde) doğranır. Bütün malzeme tencereye eklendikten sonra kısık ateşte havuçlar yumuşayana kadar pişirilir.

Su miktarı kullandığınız havuç cinsine, havucun kuru veya sulu olmasına, göre farklılık gösterebilir. Tarifteki su miktarı havucu pişirmeye yetmezse sıcak su eklenebilir. Taze ekmek eşliğinde afiyetle yenir.

27 görüntüleme0 yorum
bottom of page