top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

ZEYTİNYAĞLI ENGİNARLI BAKLA


Efsaneye göre Zeus, Sinera’ya (Cynara) aşık olur ve onu tanrıça ilan eder. Çok güzel olan Sinera ile karısı Hera’yı aldatır. Hera bunu öğrenince Sinera’yı enginara “Devedikeni”ne çevirir. Onun için enginarın diğer adı Sinera’dır. Devedikeni bitkisinin olgunlaşmamış çiçeği olan enginarın anavatanı Sicilya..

Kuzey Afrika'da vahşi hali hala yetişmekte olan bilinen en eski yiyeceklerden enginarın, Antik Yunan ve Roma'da ekimi yapılıyormuş... Antik Mısır'da ise bereket sembolüymüş.

17. yüzyılda, XIII. Louis’nin doktoru La Framboisiere, enginarın kanı ısıttığına ve afrodizyak özelliklerine dikkat çekmiş. Kuvvetli bir antioksidan olan bu mucizevi sebzenin bizim bildiğimiz iki cinsi; büyük olan “Bayrampaşa” ve daha küçük ve körpe olan “Sakız Enginarı”. Sağlığa faydaları saymakla bitmez enerji vericidir, karaciğer dostudur, kanı temizler aynı zamanda çok çok lezzetlidir. Bir başka özelliği de bizim için mevsimlerin en güzeli baharın habercisi olması..

Urla’da Nisan sonu Mayıs başında festivali bile var. Festival envai çeşit enginarlı ürünlerle çok renkli ve hareketli oluyor. Zeytinyağlısı, etlisi, reçeli… çok çeşitli kullanımı mümkün olan “Enginar” çiğ olarak da tüketilebiliyor, hatta en faydalı biçimiyle..

Malzemeler:

1 kg sakız bakla-

Ya da 1 kg ayıklanmış tane bakla

3 kahve fincanı zeytinyağı