top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

ANNEMİN KISIR'I


Bazı yemekler vardır çok basit görünür “Ne var ki ben de en alasını yaparım” dersin ama bilmezsin ki aslında sadece öyle görünür, gerçek bambaşkadır.

Yapanın el lezzetinin büyük rol oynadığı bu “Basit” ama “Zor”u herkes yapar ya da yaptım zanneder ama herkesin “Kısır”ı yenmez. Annemin meşhur “Kısır”ının lezzeti anlatılmaz yaşanır, bu sadece benim fikrim değil; çevremizin de düşüncesi ..


Annemin Kısır'ının tadına bakan daha önce böyle her şeyi kıvamında ve lezzetinde bir “Kısır” yemediğini söyler. Daha önce sizinle paylaştığım enginar tarifinde size enginarın bizim için baharın habercisi olduğundan bahsetmiştim. Bir de evde “Kısır” varsa en sevdiğim mevsim gelmiş demektir. Şimdi bol yeşillik zamanı… taptaze yeşilliklerle hem lezzet hem sağlık bir arada..


Malzemeler:

2 su bardağı kısırlık bulgur

2 su bardağı kaynar su

2 yemek kaşığı domates salçası

1 yemek kaşığı acı biber salçası

3 sap taze soğan (bol yeşilliği)

1 tepeleme tatlı kaşığı deniz tuzu

3 çay kaşığı pul biber

1 adet limon suyu

(sulu ve büyükse ½)

½ demet maydanoz

1 adet acı sivri biber

2-3 adet tatlı sivri biber

1-2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Servisi İçin;

Bol domates

Marul

Yapılışı:

İlk olarak kısırlık bulgurun üzerine kaynar su gezdirilir ve üzeri kapalı olarak demlenene kadar bekletilir. Demlenmiş olan bulgur tuz, domates salçası ve biber salçasıyla yoğrulur. Bu ölçüler tutuyor ama siz de elinizle hissedersiniz zaten kıvamı ne çok katı ne çok sulu olmalı.. Tuzunu ve kıvamını kontrol etmek için bu aşamada tadına bakmayı ihmal etmeyin. Yıkanmış ve doğranmış taze soğan, maydanoz, tatlı sivri biber ve lezzet versin diye acı sivri biber bulgurla karıştırıldıktan sonra nar ekşisi, limon suyu ve sızma zeytinyağı eklenir.

Biz acı sivri biber kullansak da mutlaka çok az pul biber koyuyoruz çünkü pul biberin değişik lezzetinin “Kısır”ın tadına tat kattığını düşünüyoruz. Çıtır çıtır taptaze marul yapraklarıyla müthiş olur. Sıcacık bir bardak bergamot çayı veya bolca doğranmış tarla domatesi “Kısır”ın yanında çok iyi gider.

53 görüntüleme0 yorum
bottom of page