top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

ISLAMA KÖFTE (RUMELİ USULÜ)


Makedonya’da bayat ekmeklerin değerlendirilebilmesi amacıyla; kemik suyuna batırılan ekmeklerin köfteye eşlik ettiği adını sanılanın aksine köftesinden değil ekmeğinden alan,

1900’lerde göçle Rumeli’den Türkiye’ye gelmiş olan Sakarya’nın sembol lezzeti

“Islama Köfte” tadı ve sunumuyla tek kelimeyle Muhteşem!

Balkan kökeninden gelen “Islama Köfte”nin ekmeğinin yapılış biçimi, ıslanması, köftenin lezzeti, köfte ve ekmeğinin bir arada uyumu apayrı bir sanat..

“Islama Köfte”nin köftesinin ıslak olduğunun zannedildiği, köftenin ıslağının merak edildiği ise çokça karşılaşılan bir durum..

Orijinal tarifte ekşi mayalı odun ekmeği kullanılıyor. Pişirirken kömür ızgarası en üst lezzette tam tadında bir “Islama Köfte” için şart. Özel sosu için kırmızıbiber yağla kızdırılıp kemik suyuyla birleştiriliyor, ekmek dilimleri bu çeşnili suya banılıp ızgarada kızartılıyor, köftesi için de karabiber, tuz, kimyon, soğan ve çok az ekmek kullanılıyor. Köfte olarak inegöl köfte ve sucuklu köftede de seçenekler arasında..

Malzemeler:

4 büyük dilim ekmek

(Ekşi mayalı balıkesir ekmeği)

Sosu İçin;

500 ml ilikli kemik suyu

½ yemek kaşığı kırmızı toz biber

1 çay kaşığı karabiber

1 çay kaşığı acı biber

1 tatlı kaşığı domates salçası


Kemik Suyu İçin;

1 kg çorbalık kalın kemik, içme suyu, 1 tatlı kaşığı tuz

Köftesi İçin:

500 gr dana kuzu karışık kıyma

1 adet kırmızı soğan

2 diş sarımsak

2 dilim ekmek içi

½ demet maydanoz

2 yemek kaşığı ayçiçeği yağı

1 çay kaşığı karabiber

1 çay kaşığı kimyon

1 tatlı kaşığı deniz tuzu

Servisi İçin;

Pembe domates, cherry domates

Sivri biber

Çarliston biber

Tercihe göre; maydanoz, nane

Salatası İçin;

3 adet haşlanmış patates

6 adet kornişon turşu

3-4 yaprak marul

2 yemek kaşığı ev yapımı mayonez

Yapılışı:

Köftesini Hazırlamak İçin;

Köfte daha yağlı istenirse kuzu kıyma oranı arttırılabilir. Ama ben ½ kg kıymanın 300 gramını dana kıyma olarak tercih ettim. İlk olarak kıymanın üzerine rendelenmiş kırmızı soğan, sarımsak ve ufalanmış ekmek içi konur. Sapları kesilip güzel bir şekilde yıkanmış, ince ince doğranmış maydanozdan sonra yağı ve baharatları da eklenen köfte harcı yoğrulur. Kapaklı bir kaba konur ve bir gece dinlendirilmek üzere buzdolabına kaldırılır. Ertesi gün kemikli ilik suyunu ısıtarak hazırlığa başlanır.

Kemik Suyunu Hazırlamak İçin;

Kemik suyunu bir gün önceden hazırlamanızı öneririm, eğer uzun süre bekletilecekse derin dondurucuda saklanmalı.. Kullanmayı planladığınız zaman doğrudan derin dondurucudan çıkartıp ısıtabilirsiniz.


Kasabınızdan aldığınız 1 kg kemik büyük bir tencereye koyulur. Tencerenin aldığı kadar su eklendikten sonra 1,5-2 saat kaynatılır.

Eğer berrak bir kemik suyu isterseniz ki ben öyle yapıyorum. İlk aşamada musluk suyu kullanılır. Bir taşım kaynadıktan sonra suyu süzülür ve atılır, kemikler tekrar tencereye alınır ve bu defa içme suyuyla 2 saate yakın kısık ateşte kaynatılır. Piştiğinde tuzu eklenir. Hazırlanan kemik suyu süzüldükten sonra buzdolabında bekletilir.

Sakın kemikleri atmayın! Dışarıda böyle bir yemek bulabilmek için çok çaba harcayan ve gerçek bir hayatta kalma mücadelesi veren dört ayaklı dostlarımızı unutmayın.

Sosunu Hazırlamak İçin;

Ev yapımı kemik suyunun içine domates salçası, toz kırmızıbiber, tuz, karabiber ve arzuya göre acı biber eklenir ve ılındırılır.

Islama Köfteyi Hazırlamak İçin;

Bu sırada buzdolabında beklemekte olan yoğrulmuş köfte harcına, 18 adet köfte çıkacak şekilde köfte şekli verilir.

Dilimlenmiş ekşi mayalı balıkesir ekmeği hazırlamış olduğunuz lezzetli sosa bandırılır. Kesinlikle ekşi mayalı ekmek kullanılmalı aksi takdirde kullandığınız ekmek dilimleri parçalanır. Kemik suyu ılık olmalı, fazla sıcak olmamalı. Bandırılan ekmek sosun içinde fazla bekletilmez; hemen sosa daldırıp çıkartılır.

Daha sonra tavaya çok az miktarda ayçiçeği yağı konur, tava ısıtılır. Ve ılık sosa bandırılan ekmek dilimleri arkalı önlü kızartılır. Ardından aynı tavada köfteler kızartılır. Kızartılan köfteler servis tabağına ekmek dilimlerinin üzerine alınır.


Aynı tavaya dilimlenmiş pembe domates ve yeşilbiber koyulur, hafif sote edilir.

Salatasını Hazırlamak İçin; Soyulup doğranmış patatesler haşlanır. Bu sırada kornişon turşu doğranır. Çıtır çıtır taptaze yıkanmış kurutulmuş marul yaprakları elle kırılır. Patates soğuduktan sonra bütün malzemenin üzerine daha önce sizinle tarifini paylaştığım ev yapımı mayonez eklenir ve karıştırılır.

777 görüntüleme0 yorum
bottom of page