top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

RÜSTİK ELMALI PAY


Elma hem lezzetli, doyurucu hem de çok faydalı olmasının yanı sıra tehlikeli de bir meyve.. Neden? Elma tohumları siyanür içeriyor, bu nedenle elma çekirdekleri toksik..

Günümüzde en az tüketimi oldukça popüler olan meyve elma kadar ünlü ve hemen hemen herkesçe sevilen “Elmalı Pay (Apple Pie)”ın yazılı ilk tarifi, elma Amerika’ya ulaştığı tarihten çok daha önce İngiltere’de 1381 yılında varmış zaten. Elmaya ek olarak incir, kuru üzüm, armut ve safran kullanılıyormuş tarifi bugün bildiğimiz şekilden oldukça farklıymış, bulunması zor ve pahalı olduğu için çok nadir şeker eklenirmiş.

Hamurun içinde servis edilirmiş fakat hamur yenmezmiş sadece iç dolgu malzemesini muhafaza etmesi için kullanılırmış.

İç dolgusunun lezzetiyle yarışan hamurunun yenmemesi bence gerçekten büyük kayıp olmuş. Ancak 1500’lü yıllardaki bir Alman yemek kitabındaki “Elmalı Pay” tarifinin günümüzdeki tariflere yakınlığıyla dikkat çekmesi de ilginç bir detay..

Hamuru hem çıtır çıtır hem de ağızda dağılan, iç dolgusu mayhoşluğunun yanında bir o kadar da tatlı olan, dolgu-hamur dengesi tam da olması gerektiği gibi buram buram tarçın kokan müthiş bir “Elmalı Pay” yapmaya var mısınız?

Malzemeler: