top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

RÜSTİK ELMALI PAY


Elma hem lezzetli, doyurucu hem de çok faydalı olmasının yanı sıra tehlikeli de bir meyve.. Neden? Elma tohumları siyanür içeriyor, bu nedenle elma çekirdekleri toksik..

Günümüzde en az tüketimi oldukça popüler olan meyve elma kadar ünlü ve hemen hemen herkesçe sevilen “Elmalı Pay (Apple Pie)”ın yazılı ilk tarifi, elma Amerika’ya ulaştığı tarihten çok daha önce İngiltere’de 1381 yılında varmış zaten. Elmaya ek olarak incir, kuru üzüm, armut ve safran kullanılıyormuş tarifi bugün bildiğimiz şekilden oldukça farklıymış, bulunması zor ve pahalı olduğu için çok nadir şeker eklenirmiş.

Hamurun içinde servis edilirmiş fakat hamur yenmezmiş sadece iç dolgu malzemesini muhafaza etmesi için kullanılırmış.

İç dolgusunun lezzetiyle yarışan hamurunun yenmemesi bence gerçekten büyük kayıp olmuş. Ancak 1500’lü yıllardaki bir Alman yemek kitabındaki “Elmalı Pay” tarifinin günümüzdeki tariflere yakınlığıyla dikkat çekmesi de ilginç bir detay..

Hamuru hem çıtır çıtır hem de ağızda dağılan, iç dolgusu mayhoşluğunun yanında bir o kadar da tatlı olan, dolgu-hamur dengesi tam da olması gerektiği gibi buram buram tarçın kokan müthiş bir “Elmalı Pay” yapmaya var mısınız?

Malzemeler:

2,5 su bardağı un

2 yemek kaşığı pudra şekeri

2 yemek kaşığı süt

2 adet yumurta

130 gr tereyağı

1 portakal kabuğu rendesi

Elmalı Harç İçin;

3 adet orta boy elma

5 yemek kaşığı toz şeker

1 tatlı kaşığı tarçın

3 adet limon tuzu,

Ya da ½ limon suyu

½ su bardağı çekilmiş ceviz

½ su bardağı sultaniye kuru üzüm

1-2 yemek kaşığı mısır unu

Yapılışı:

Un ve pudra şekeri parmak uçlarıyla tereyağına yedirilir, kum haline getirilir. Ayrı bir kapta karıştırılan süt, yumurta ve portakal kabuğu rendesi kırıntı hamurunun ortasına havuz açılıp dökülür. Nazikçe yoğrulur, fazla yoğrulursa hamur özelliğini yitirir.

Bu aşamada çok dikkat edilmesi gerekiyor aksi takdirde hamur istenildiği gibi ağızda dağılmaz.

Hamurun yarısından bir miktar fazlası iki yağlı kağıt arasında pay kalıbına uygun büyüklükte merdane yardımıyla açılır ve kalıba yerleştirilir. Bu esnada hamurun kalan kısmı buzdolabında bekletilir. Pay kalıbına ince bir şekilde yerleştirilen hamurun üzerine tahta bir çatalla delikler açılır ve 180 derecede 15 dakika ön pişirme yapılır.

Bu sırada elmalı iç dolgusunu hazırlamak için; elmalar küçük küçük doğrandıktan sonra limon suyuyla karıştırılır.

Mısır unu dışındaki diğer bütün malzeme eklendikten sonra mikrodalga fırında 5 dakika pişirilir. Mikrodalga fırın yerine ocakta da hafif bir ön pişirme yapılabilir. Fırından çıkarılan pay tabanının üzerine mısır unu serpilir ve elmalı dolgu yayılır.

Buzdolabında bekletilen hamur da iki yağlı kağıt arasında payın üzerini kapatacak büyüklükte merdane yardımıyla açılır ve elmalı iç dolgunun üzerine yerleştirilir. Tam ortasına bıçak yardımıyla artı şeklinde iki çentik atılır. 180 derece fırında 30 dakika pişirilir. Fırından çıkar çıkmaz üzerine bir miktar toz şeker serpilir. Eğer isterseniz pudra şekeri veya biraz tarçınla karıştırılmış pudra şekeri servis aşamasında üzerine elenebilir.

PS: Pay veya Turta » Börek gibi (üzeri kapalı tamamen ya da kısmen)

Tart » pek havadar (üstü tamamen açık) adeta bir meyveli tatlı pizza gibi hazırlanan tatlılar..

99 görüntüleme0 yorum
bottom of page