top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

ELMALI PAY


“Elmalı pay kadar Amerikan” deyişi Amerika’ya özgü olan şeyler için söylense de aslında bu lezzetli tatlı Amerika’ya ait değil.. Her şeyden önce elmalar Amerikan değil!

Bugünkü bildiğimiz şekildeki elmanın atası Asya’da halen bulunabiliyor, aslında Kazakistan’dan Makedonya’ya gelmiş. Tarihinin, İsviçre ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde bulunan fosillerine bakılırsa, taş devrine dayandığı söylenebilir.

Elmayı İngilizlerle tanıştıranın Romalılar olduğu düşünülüyor, buradan da Amerikan kolonileri Yeni Dünya’ya ticaret yollarından yaymış. Fakat ilk ağaçlar çok fazla meyve vermemiş Avrupalı bal arılarından yoksun olmaları nedeniyle.. Ancak gemi yoluyla getirilen bal arıları sayesinde istenilen ürün alınabilmiş.

II. Dünya Savaşında Amerikan Askerlerinin sloganı “Anneniz ve Elmalı Pay için” olmuş. Elmayı, elma şarabı dışında gıda olarak daha fazla yemeye teşvik amaçlı “Her gün bir elma, doktoru uzak tutar” “Elmalı pay yiyen kalıcı olarak yenilgiye uğramaz” gibi sloganlar da çok popülermiş.

Sloganlarını bilemiyorum ama Elmalı Pay’ın kendisi bizim mutfağımızda oldukça popüler diyebilirim. Bir evi yuva yapan evin her yerini saran mis gibi tarçın ve elma kokusuyla “Elmalı Pay” değil de nedir sizce?

Malzemeler:

1 adet yumurta

1 yemek kaşığı yoğurt

3 yemek kaşığı toz şeker

125 gr tereyağı

2 su bardağı un, 1 çimdik tuz

1 paket kabartma tozu


1 paket vanilya

1 adet limon kabuğu rendesi

Elmalı Harç İçin;

3 adet orta boy elma

6 yemek kaşığı toz şeker

1 tatlı kaşığı tarçın

3 adet limon tuzu

Ya da ½ limon suyu

½ su bardağı çekilmiş ceviz

1-2 yemek kaşığı mısır unu

Üzeri İçin; toz şeker, pudra şekeri, tarçın

Yapılışı: