top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

VALENTINE PASTASI

Sevgililer günü; her 14 Şubat birbirimize çeşitli yollarla; kartlar, çiçekler, çikolatalar, aşk mesajları ve tabii ki o pırıl pırıl parlayan kıymetli taşlarla, sevgimizi göstermeyi bize hatırlatan özel bir gün..

“Sevgililer Günü (Valentine’s Day)” adını MÖ. III yy. yaşamış Romalı ünlü rahip Aziz Valentine’dan almış. Bilinen en eski İngilizce yazılmış sevgililer günü mesajı ise İmparator Claudius II’nin askerlerini men ettiği yasak nikahları gizlice askerlere kıydığı için idam cezasına çarptırılan St.Valentine tarafından 1477’de hapishanedeyken aşık olduğu gardiyanın kızına öldürüleceği gün olan 14 Şubat'ta gönderdiği “senin Valentine’nın (from your Valentine)” imzalı aşk mektubu olmuş...

Aslına bakarsanız sevgililer günü geleneksel olarak Şubatta yapılan Roma festivalinde 496 yılında doğmuş! Festivalin adı “Lupercalia”…

Şubat ayının ortalarında baharın gelişinin kutlandığı, festivale katılan erkeklerin bir kutudan kızların isimlerini çekip festival boyunca sevgili oldukları hatta daha sonra bazılarının evlendiği, eğlenceler yapılırmış. Daha sonra kilise bu festivali Aziz Valentine’nın da hatırlandığı insanların aşklarına hislerini ifade ettiği bir kutlamaya çevirmiş.