top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

ÇİKOLATALI ve VANİLYALI CUPCAKE


Cup Cake (Fincan Keki) 19. yüzyılda Amerika’da geliştirildiğinde mutfakta kurtardığı süre nedeniyle devrim yaratmış.

Pişirmeden önce malzemeleri ölçmek için tartılması yerine fincan kullanılması büyük bir değişim olmuş. Adının nereden geldiği henüz tam olarak tespit edilememiş. Bu konuda iki kuram var: Ya keklerin hepsi fincan içinde pişirildiği için ya da kek için kullanılan malzemelerin fincan ile ölçüldüğü için..

Başlangıçta “Sayı” kekleri olarak adlandırılan günümüzün “Fincan” kekleri çok çeşitli malzemeler, miktar, şekil ve süslemelerle çılgın bir noktada!

Geçmişte hatırlanması çok kolay malzemeler kullanılmış.

Bugünkü fincan keklerini bugünkü haline getiren temel tarif; bir fincan tereyağı, iki fincan şeker, üç fincan un, dört yumurta, bir fincan süt ve bir kaşık soda.. Büyük keklerden çok daha hızlı pişirilmesi de popüler kültürün yükselen eğiliminin en büyük sebebi.


Sadece “Cup Cake” çıkaran düzinelerce fırın var. “Çikolatalı ve Vanilyalı” klasiğin yanında “Ahududu Meringue” ve “Espresso Fudge” gibi fantezi lezzetlerde muhteşem.. Hatta sadece fincan kekleri için hazırlanmış yemek kitapları, bloglar ve dergiler var.

Cup Cake bizim içinde hayatın pembe, mutluluğu dolu dolu hissettiğimiz, eğlenceli bir parçası. Yapmak, süslemek ve yemek gerçekten çok zevkli.. En güzeli de istediğiniz gibi süslemekte özgürsünüz.