top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

VİŞNE ve ÇİKOLATALI KALP KEK


Anavatanı Hazar Denizi ile Kuzey Anadolu Dağları arasında bir bölge olan festivalleri oldukça meşhur “Vişne-Prunus Cerasus” adını Giresun'un eski adı Kerasus'tan almış.

Yakut kırmızısı rengi ve keskin tadıyla jöle, reçel, şarap, likör, içecek, tart, pasta ve keklere kattığı hoşluğun yanı sıra sağlığımız içinde çok kıymetli (öksürüğe, akciğer rahatsızlıklarına, diarrhea’ya karşı)..

Sağlık ve lezzet fışkıran “Vişne ve Çikolata” bence muhteşem bir ikili! Sizce? Biz vişnenin mayhoş tadıyla çikolatanın uyumuna bayılıyoruz. Sevgililer günü yaklaşırken sevgimizi göstermek için her zaman pahalı hediyeler almak gerekmez. Sevgi emek değil miydi?

Sevdiğinize kendi elinizle yaptığınız bir kek ve ağzınızdan dökülen romantik dizeler… Kek tarifi benden, güzel sözler Attila İlhan’dan..

Ben sana mecburum bilemezsin

Adını mıh gibi aklımda tutuyorum

Büyüdükçe büyüyor gözlerin

Ben sana mecburum bilemezsin

İçimi seninle ısıtıyorum

...

Malzemeler:

5 adet yumurta

135 gr toz şeker

150 ml süt

345 gr un

1 paket kabartma tozu

75 gr tereyağı


3 paket çikolata (240 gr)

(1,5 paket sütlü + 1,5 paket bitter)

35-40 adet vişne

4-5 yemek kaşığı damla çikolata


Yapılışı:

Çikolata ve tereyağı ister mikrodalga fırında 1-1,5 dakika ısıtarak ister benmari yöntemiyle eritilir, bir kenarda soğuması için bekletilir.

Bu sırada yumurtalar toz şekerle birlikte rengi açılana ve kıvam alana kadar mikser yardımıyla yüksek devirde çırpılır. Karışıma süt eklendikten sonra soğumuş olan erimiş çikolata ve tereyağı da konur, çırpılır. Üzerine kuru malzemesi elenir ve homojen bir kek harcı elde edene kadar karıştırılır.

En son damla çikolata katılır, karıştırılır ve tereyağıyla yağlanmış sonra kakao elenmiş ya da yağlı kağıt döşenmiş kek kalıbına dökülür.

Vişneler özenle kek harcına batırılıp 45-50 dakika 160 derece fırında fansız pişirilir. Fırında kalma süresi fırınınıza göre farklılık gösterebilir. Pişip pişmediğini kontrol etmek için kekin içine tahta bir çubuk batırın, geri çektiğinizde temiz ise kek pişmiştir.

PS: Artık herkes benmari usulü eritme yöntemini biliyor. Ama kısacık bahsetmekte yarar görüyorum. Benmari (Bain Marie = Marie’nin banyosu) Fransızcadan dilimize geçmiş bir kelimedir. Benmari, gıdanın içinde bulunduğu kabın su dolu başka bir kap içine oturtularak alttaki suyun buharıyla yavaş yavaş pişirilmesi işlemidir. Çikolata benmari usulü eritildiği gibi benim daha sık başvurduğum bir yolla “mikrodalga fırın” kullanılarak eritilebilir ki bu çok daha zahmetsiz… Çikolata çok hassas ve narin bir gıda olduğu için eritirken çok dikkat edilmesi gerekir.

47 görüntüleme0 yorum
bottom of page