top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

TAHİNLİ SUSAMLI KEK


Tahin, bulunduğu her tarife bir karakter katan baskın lezzet.. Bilmiyorum belki de çok sevdiğimizden içine tahin koyulan tatlar bizim için özel. Aslında öğrendiğimde şaşırdım eminim siz de şaşıracaksınız evde tahin yapmak mümkün hem de çok kolay. İhtiyacınız olan sadece susam tohumları ve sıvıyağ… Kişisel tercihlere göre kullandığınız susamın şekli farklılık gösteriyor. (kabuklu kabuksuz, kavrulmuş kavrulmamış vs)

Daha açık renkli yumuşak dokulu olan piyasadaki tahinler için soyulmuş beyaz susam tohumları kullanılıyormuş.

Siyah susam tohumlarından Asya stili “siyah susam macunu” da yapılmakta..

Yağ eklenmeden de yapılabiliyor fakat kremsi dokuyu elde edebilmek için bir miktar eklemek gerekli. En iyi tat için riviera zeytinyağı, üzüm çekirdeği yağı veya susam yağı tercih edilmekte.

Daha ipeksi bir sonuç için önce susam tohumları robotta çekilip yağının öyle eklenmesi öneriliyor. Bence muhteşem kokusu ve dokusuyla mutlaka mutfağınızda denemeniz gereken bir kek tarifi “Tahinli Susamlı Kek”..

Malzemeler:

5 adet yumurta

150-200 gr toz şeker

150 ml (~½ su bardağı) tahin

50 ml ayçiçeği yağı

1 su bardağı süt