top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

AĞLAYAN PASTA


Yılbaşı sofrası pastasız olmaz!.. İzmir’e taşındığımızdan beri hasret kaldığımız o manzara hiç gözümüzün önünden gitmez. Bizim için yılbaşı günü pastaneye gidip pasta almak Ankara'dayken aile geleneğiydi.

Hep birlikte Bahçeli 7. Caddenin bir üstü Emek 4. Caddedeki pastanemize gider pastaları görünce çıldırır ve hangisini alacağımızı şaşırırdık.

Deli gibi pasta yaparlardı, pasta masaları sokaklara taşardı. Hele bir sene pastaların bazılarının içine altın koymuşlardı! tam 3 tane pasta almıştık. Maalesef içlerinden altın çıkmamıştı, ama lezzetleri muhteşemdi.. Burada hep o lezzeti aradığımız için evde yakalamaya çalıştık, bence sizde denemelisiniz.

Malzemeler:

4 adet yumurta

1 su bardağı toz şeker

3 yemek kaşığı süt

2 yemek kaşığı ayçiçeği yağı

3½ yemek kaşığı kakao

1 su bardağı un

1 paket kabartma tozu


Kreması İçin; 2 paket krem şanti

1 su bardağı soğuk süt

Ganaj İçin; 200 ml krema

120 gr bitter çikolata

80 gr sütlü çikolata

Arası İçin;

2 yemek kaşığı damla çikolata

Islatmak İçin;

1½ su bardağı süt

Üzeri İçin; 80 gr beyaz çikolata

Yapılışı:

Yumurtalar toz şekerle yumurtaların rengi açılıp kıvamı koyulaşana kadar mikser yardımıyla çırpılır. Sıvı malzeme karıştırıldıktan sonra elenmiş kuru malzeme de konur ve karıştırılır. Yağlı kağıt kaplanan 20 cm çapındaki pasta kalıbına dökülen kek harcı 180 derece fırında 35-40 dakika pişirilir. Fırından çıktıktan sonra kalıbı kaplamak için

kullanılan yağlı kağıt çıkartılır ve kek tekrar, kalıbın sadece kenarı kullanılarak kalıba, yerleştirilir. İlk sıcaklığı çıkan ılık kek soğuk süt ile ıslatılır, ve 15-20 dakika buzdolabında bekletilir. Bu sırada toz kremşanti mikser kullanarak soğuk süt ile kabartılır. Süt ile ıslatılan kekin üzerine damla çikolata serpiştirilir.

Buzdolabında bekletilen çırpılmış kremşanti sıkma torbası kullanarak kekin yüzeyini tamamen kaplayacak şekilde sıkılır. Üzerine bir miktar damla çikolata daha serpiştirilir.

Pastanın ganajı için krema ve çikolata mikrodalga fırında 1½ dakika ısıtılır ve homojen parlak bir kıvam elde edene kadar karıştırılır. Ilıklığını kaybeden ganaj pastanın üzerine dökülür.

Bir gece üzeri kapalı bir şekilde buzdolabında bekletilir. Kalıbın kenarı çıkarıldıktan sonra üzeri mandolin kullanarak rendelenmiş beyaz çikolata ile süslenir. Yılbaşı için hazırladığım bir pasta olduğu için üzerinde şeker hamurundan mini kozalaklar müthiş durdu..


89 görüntüleme0 yorum
bottom of page