top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

EZME FASULYE


Bodrum Gümüşlükte (Myndos) Tavşan Adası’nda kazı çalışmaları sırasında, bugüne kadar Anadolu’ya 250 yıl önce geldiği kabul edilmesine rağmen 1600 yıllık olduğu tespit edilen kuru fasulyeler ve fasulye tohumları bulundu.

Fasulyenin Orta Amerika kökenli bir sebze olduğu ve Amerika’nın keşfinden sonra Avrupa’ya ve Anadolu’ya yayıldığı düşünülüyormuş. Amerika’dan geldiği bilinmekte olan fasulyenin İ.S. 4. yüzyıla ait bir anıtta ortaya çıkışının anlamı Anadolu’ya fasulyenin gelişinin 17'nci yüzyıl olması yani tahmin edilenden 12 yüzyıl daha önce Anadolu’da yaşayan insanların fasulyeyi bildikleri ve Anadolu mutfağında fasulyenin yer aldığı.. Fasulye Ezmesi, bizim için soğuk kış gecelerinde Tarhana Çorbası gibi vazgeçemediğimiz ailemizin geleneksel yemeği..

Malzemeler:

½ kg şeker fasulye

1 adet büyük soğan

1 tatlı kaşığı tepeleme deniz tuzu

800-900 ml su

Üzeri İçin; Kuru nane

Pul biber, Kırmızı toz biber

4-5 yemek kaşığı tereyağı

Yapılışı:

Bir gece önceden fasulyeler ıslatılır. Fasulyelerin üzerine temiz su konur, 10-15 dakika haşlanır. Haşlama suyu süzülür.

İri doğranmış soğanla birlikte fasulyeler tencereye konur, 1 litreye yakın su eklenerek pişirilir. Fasulyeler pişmeye döndü mü tuz atılır.

Suyu çektirilir. (Tencerenin kapağı açılır ve ateş hızlandırılır) Suyun tamamını çekmeden blendırla ezilir.

Servis tabağına alınır ve üzerine; ortasına kuru nane, kırmızı toz biber toplu olarak konur. Pul biber dağınık bir şekilde kar yağar gibi serpilir. Kızdırılan yağ nane ve toz kırmızı biberin üzerine gezdirilir. Bıçak ya da çatalla yağın fasulyeye en güzel şekilde geçmesi için yollar yapılır. Bol turşu ve taze ekmekle sıcak sıcak yenir.

58 görüntüleme0 yorum
bottom of page