top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

AYVA REÇELİ

Yunanlılar ve Romalılar, sevgiyi ve bereketi sembolize ettiği için ayvayı düğün hediyesi olarak sunarlarmış. Bu nedenle, tüm ayva ağaçları aşkın tanrısı Afrodit tarafından kutsalmış. Yunan gelinler gelin odasına girmeden önce öpücüğünü parlatmak için ayva ısırma alışkanlığına sahiplermiş.

Ayva (melomeli, apple honey); antik Yunan'da Cydonia şehri (Girit) onuruna Cydonia Vulgaris olarak biliniyormuş. Antik medeniyetler tarafından oldukça değer verilen bir meyve olmuş ve büyük olasılıkla antik kent Smyrna kökenli. Meyve, kayıp şehir Pompeii'de; sanatsal çizimlerde, duvar resimleri ve mozaikler, oldukça yaygın.. Bazı modern İncil çevirileri Adem'in cennet bahçesinde bir elma meyvesinin tadına baktığını iddia ediyor ... ama meyvenin ayva olması ihtimali daha yüksek çünkü elma çok daha sonraki bir tarihte bölgeye gelmiş.

Ayva ağaçlarının çiçekleri, ilkbahar başlarında ortaya çıkar ve çiçekler hoş bir kokuya sahip pembe-beyaz renkte olur. Meyve sonbaharda sarıya dönmeye başladıktan sonra, güzel bir koku etrafı sarar. Özellikle potasyum, fosfor içeren ayva aynı zamanda afrodizyak etkiye sahip.. Shakespeare ayva için "midenin yorganı" olduğunu yazmış.

Turta, jöle, reçel, marmelat, dondurma ve kek gibi pek çok kullanım alanına sahip. Bakım ve ilgiye az ihtiyaç duyan yüksek kaliteli bu meyve, Alaska hariç her ülkedeki düşük sıcaklıklarda hayatta kalabilir.

Biz Smyrna’da yaşıyoruz, yani İzmir..

Ayvanın memleketinde yaşayınca ayvanın en güzelini bulmak mümkün ve reçeli de evimizden eksik olmuyor. Jöleli bir meyve olduğu için de yapması çok kolay, kıvamı çok güzel oluyor. İsterseniz elma dilimi ya da küçük doğranmış parçalar halinde isterseniz de rendelenmiş olarak tercih edebilirsiniz.

Malzemeler:

1,800 gr ayva

1,800 gr toz şeker

2 gr limon tuzu

1¾ su bardağı su

Yapılışı:

Ayvalar sadece yıkanır, kabukları soyulmaz. Çekirdekleri dikkatli bir şekilde ayıklanır. Ayva çekirdeği toksik olduğu için kalmamasına dikkat edin. Renk vermesi için bir tülbendin içine sarılıp onunla birlikte pişirilebilir.

Çok çabuk oksitlenen bir meyve olduğu için robotta hızlı bir şekilde rendeleyin ve hemen rendelediğiniz miktarın üzerini toz şekerle örtmeye başlayın.

Bütün ayvaları rendeledikten ve şekerin tamamını reçel tenceresine koyduktan sonra ağır ateşte başlayın pişirmeye.. Hafif sulandıktan sonra orta ateşte 2 saat kaynatın. Ateşten almaya yakın limon tuzunu da ekleyip altını kapatın. İlk sıcaklığı giden ayva reçelini reçel kavanozuna doldurabilirsiniz. Ağzı kapalı olarak soğuyan reçel kahvaltı sofralarınızı gerçek bir şölene çevirecek.

53 görüntüleme0 yorum
bottom of page