top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

ZEYTİNLİ AÇMA


“Açma” bizim için İzmir’e taşındığımızdan beri özlediğimiz bir lezzet oldu.

Ankara ve İstanbul’daki o leziz “Açma”lara duyduğumuz özlem kendi “Açma”mızı kendimiz yapmaya başlamamızın en büyük sebebi.. Dumanı üstünde bergamotlu mis gibi bir çayın yanında buram buram zeytin ve tereyağı kokan bir de açma oldu mu tamamdır.

Yalnız kullandığınız zeytin çeşidi oldukça önemli zeytinin fazla tuzlu olmamasına dikkat edin.

Biz “Açma”larımız için “Tanrının Karaburun Yarımadası’na Hediyesi” olduğuna inanılan Kahverengi Kıvırcık Karaburun Hurma Zeytini’ni kullanıyoruz. Doğal bir lezzet arayanlar için eşi benzeri olmayan, hem tat hem görünüş olarak, bu zeytin dalında tatlılaşır ve hiç bir işlem yapılmadan taze taze yenebilir. Dünyada sadece Karaburun Yarımadasında, az da olsa Urla ve Çeşme'de yetişmekte.

Bir ağaçta bin zeytin tanesi varsa hiçbiri hurma olmayabilir. Sadece bir iki tanesi olabilir. Bir sene yapıp, bir daha ki seneye yapmayabilir. Yan yana olan iki zeytin tanesinden biri hurma olup, diğeri olmayabilir. Onun içindir ki üretimi yapılamamakla birlikte bu değerli ürün sadece İzmir civarında tüketilmekte.

Denizden esen rüzgarla gelen tuzlu nem ile, sabah çiği, poyraz ya da keşişleme rüzgarlarının etkisiyle “Olea Pomea” mantarı oluşur ki bu da meyveyi fermente etmeye başlar. Bu mantar zeytinin acısını bu şekilde alır. Zamanı Ekim sonu gibi başlar Şubat sonuna kadar taze bulabilirsiniz. Daha uzun saklamak için ise geleneksel yöntem salamura. Hurma Zeytini’nin oluşumundaki ekolojik şartlar laboratuar ortamında gerçekleştirilemediği için Hurma Zeytin gizemi hala devam etmekte.

Yolunuz İzmir civarına düşerse bu zeytinin mutlaka tadına bakın.