top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

BİBERLİ YUMURTA


"Biberli Yumurta" annemin yapıp benim bayılarak yediğim yapılması basitmiş gibi görünen ama içinde çok ince detaylar gizleyen özel bir Rumeli tarifi.. Bazı tercihlerde lor peyniri de kullanılabilir, lor peyniriyle biber birlikte nefis bir lezzet olur. Aslında yumurta pişirmek çok ciddi bir iş.. Yumurta fazla piştiğinde tatsızlaşır, gerektiğinden az pişirirseniz de yenmez. Tam kıvamında pişmiş yumurta bir de yanında lezzetini pekiştiren sebzelerle muhteşem olur.

Siz yumurtasız bir mutfak düşünebilir misiniz?

Mutfakta çok önemli yeri olan yumurta Osmanlı’da mimarlar içinde vazgeçilmezmiş; Sultan II. Selim, Mimar Sinan'a camii inşa etmesini buyurmuş. Sinan, Selimiye Camisinin inşaatına başlamış. Temeller kazılmış, iskeleler kurulmuş. Çalışmalar sürerken Mimar Sinan bir gün elinde bir yumurtayla kendi kendine bir şeyler mırıldanarak gelmiş. Yumurtayı inşaat kumuna kırıp başlamış karıştırmaya şaşkın bakışlar altında…

"Bütün inşaatta bu harcı kullanacağız" diye buyurmuş ve harç için Edirne Karaağaç'ta bir çiftlik kurmuş. 30.000 tavuktan her gün yumurtalar toplanıp kum ve kille karıştırılıp camide kullanılmış.

İnşaat hızla ilerlerken Mimar Sinan bir gün ortadan kaybolmuş, 8 yıl sonra Mimar Sinan gelmiş ve caminin kaldığı yerden devam etmesini buyurmuş. Sultan Selim inşaatın uzun zaman beklemesine çok sinirlenip: "Tez getirin Sinan'ı" diye emretmiş. Mimar Sinan gayet sakin huzura çıkmış, kendinden emin, temelin sağlam olması için zaman gerektiğini söylemiş ve "Hesaplarıma göre bu kadar zaman gerekiyordu" demiş.

Malzemeler:

6 adet taze biber

(3 adet yeşilbiber + 3 adet kırmızıbiber)

1 fincan sızma zeytinyağı

1 tatlı kaşığı deniz tuzu

½ tatlı kaşığı karabiber

4 adet büyük yumurta

Yapılışı:

Bütün biberler yıkanıp tohumları temizlenir, doğranır. Arzuya göre sadece yeşilbiber, sadece kırmızıbiber ya da yeşil ve kırmızı (kapya) biber bir arada kullanılabilir. Çarliston veya etli dolmalık biberle de çok lezzetli olur. Zeytinyağında biberler yumuşayıncaya kadar hafif kavrulur.

Ayrı bir kapta kırıp ön hazırlığını yapmış olduğunuz yumurtalar biberlerin üzerine eklenir. Tuzu ve karabiberi konduktan sonra yumurta pişene kadar nazikçe karıştırılır.

75 görüntüleme0 yorum
bottom of page