top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

CAPONATA


(Bodrum) Silkme=Caponata

“Caponata” İspanya kökenli bir Sicilya mezesi… Bodrum’un Rumlardan kalma mezesi “Patlıcan Silkme” malzemelerde ufak farklılıklar gösterse de Caponata ile lezzette yarışır. Tarifinde sirke kullanıldığı, bu sayede uzun süre dayanabilmesi bakımından denizcilerin gemide kahvaltıda tükettikleri bir yemek olmuş.

Geçmişte zenginler balık ve beyaz et kullanılırken günümüzde geleneksel olarak patlıcan ve farklı çeşitlerinde enginar, tatlı biber, havuç ve hatta yeşil elma kullanılmakta. Ortaçağda Sicilya’da yapılan bu yemeğin sırrı tatlının (şeker) ve ekşinin (sirke) mükemmel dengesi. Daha sonraki yüzyıllarda tarife kapari, zeytin, soğan, kereviz, domates sosu ve ekstra sızma zeytinyağı eklenmiş.

Birçok meyve ve sebze gibi, Antik Romalılar tarafından bilinen “Patlıcan” (solanum melongena) aslında Güney Hindistan'a özgü. Ve Akdeniz bölgelerinde Araplar tarafından tanıtılmış.

Tarih boyunca Sicilya, topraklarında değişik kültürde insanları barındırdığı için Sicilya mutfağının büyük bir kısmı gibi “Caponata”da Araplardan gelmiş. Kullanılan malzemelerin nasıl eklendiği çok kritik.. Örneğin kullandığınız kaparinin fazla tuzu alınmalı, patlıcan hafifçe buharda pişirilip sote edilmeli ya da kızartılmalı.

Hafif egzotik aroması ve tadı ile soğutulmuş Caponata, yaz mevsiminin soğuk salatalarının mükemmel bir tamamlayıcısı. Sicilya'lı birisi size "Barok Caponata” sunuyorsa, üzerine mutlaka bir tutam pudra haline getirilmiş şekersiz Modica Çikolatası serper..

Malzemeler:

2 adet büyük bostan patlıcanı

Ve ya 5-6 adet orta boy kemer patlıcanı

4-5 adet domates

4 adet kırmızı kapya biber

4 adet yeşil dolmalık biber

1 adet sarı soğan

1 adet kırmızı soğan

½ su bardağı yeşil zeytin

½ su bardağı kapari (eğer tuzluysa suda bekletip süzün)

1½ kahve fincanı sızma zeytinyağı

1 yemek kaşığı üzüm sirkesi

2 tatlı kaşığı toz şeker

1,5 tatlı kaşığı deniz tuzu

1 su bardağı su

3-4 diş sarımsak

Yapılışı:

Tencereye zeytinyağı konur ve soğanlar hafifçe kavrulur. Soğanları ister piyazlık ister yemeklik doğrayabilirsiniz tercih tamamen sizin.

Biz yaparken patlıcanlara bir ön pişirme uygulamıyoruz fakat orijinal tarifte patlıcanlar kızartılıp eklenirken enginar ve havuç haşlanıp ekleniyor.

Biberlerin tohumları ayıklanıp doğranır soğanla birlikte hafif kavrulur.. Zeytinlerin çekirdeği çıkarılır, doğranır ve fazla tuzundan arındırılan kapariyle beraber eklenir. Patlıcanlar alaca soyulur iri kuşbaşı küp küp doğranır. Patlıcanlardan sonra iri iri doğranmış domates üzerine dizilir. Şekeri ve tuzunu koyduktan sonra 1 su bardağı da su konur. Kısık ateşte pişer.

PS: Alerjim olduğu için kapari koymadım, siz de arzuya göre koymayabilirsiniz öyle de çok lezzetli oluyor.

62 görüntüleme0 yorum
bottom of page