top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

TARHANA ÇORBASI

Bursa Araştırmaları Dergisi’ndeki tarhanayla ilgili bir yazı çok hoşuma gitti ilginizi çekeceğini düşündüğüm için sizinle paylaşmak istedim;

Yavuz Sultan Selim Çaldıran Savaşı'na giderken ordunun kamp kurup istirahat ettiği bir bölgede tebdil-i kıyafet kimseye haber vermeden geç saatte ordugahtan ayrılır. Bir köye girer ve gözüne kestirdiği bir evin kapısını çalar.

Hane sahibi kapıyı açınca karşısında tebdil-i kıyafet padişahla karşılaşır, tanrı misafirini evine buyur etmemek olur mu?

Sofrada sadece kara ekmek ve bir çorba kasesi vardır.Tanrı misafiri hemen sofraya oturtulur. Ancak hane halkı Yavuz'un davranışlarından şüphelenir. Ordugah da yakındadır. Padişah olduğunu anlarlar sofralarının fakirliğinden utanıp "af buyurun padişahım somun ve dar-hane çorbamızdan başka yiyeceğimiz yoktur" derler.

Çorbanın lezzeti padişahın çok hoşuna gitmiştir. İstanbul'a dönünce lezzetini unutamadığı bu çorbadan devamlı yaptırır. İşte bu fakir evin “Dar-Hane” çorbası zamanla “Darhana Çorbası” ve sonra olur “Tarhana Çorbası”.

Malzemeler:

5 yemek kaşığı tarhana

7 su bardağı su

1 tatlı kaşığı deniz tuzu

100 gr margarin veya tereyağı