top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

ŞEFTALİ KONSERVESİ

Napolyon savaşlarında askerlerin özellikle de denizcilerin yiyeceklerini yanlarında götürmeleri ve uzun süre dayanmasını sağlamak gerekiyordu. Hükümet bilim adamlarına besinlerin niteliklerini ve tazeliklerini kaybetmeden saklanabilmelerini sağlayacak bir yöntem için ödül vaat etti.

Ödül Nicolas Appert’e verildi. Appert "Yiyecekleri bozan mayalar olduğuna göre bunlar kaynatmak yoluyla yok edilemez mi?" dedi ve yiyecekleri, sımsıkı kapatılmış kutularda bir kazanın içinde kaynatmaya başladı.

Bu işi Alman Kimyacı Justus Liebig ele aldı, dünyanın en ileri gelen kimyacılarından biri. Babası onu bir eczacının yanına çırak verdiğinde orada sevilmemiş Gay-Lussac laboratuvarına girince ilerlemenin yolunu bulmuş. Ette yalnız besleyici olan şeyleri saklayıp gerisini yok etme fikri bu genç kimyacının buluşudur. Böylece besinler gerçekten en küçük hacmine indirilmiş oluyordu. Appert'in eserini tamamlayan bu yöntem besinlerin saklanmasında gerçek bir devrim olmuştu..

Biz de günümüzün kimyacısı ve eczacısı olarak bu mucizevi saklama yöntemini neden evimizde denemeyelim ki dedik ve.....

Bodrum’dan Kos’a (İstanköy) feribotla geçtiğimizde, kısa ama her anını dolu

dolu yaşadığımız çok güzel ve özel günler geçirmiştik, kaldığımız otelde sabah kahvaltısında yediğimiz

“Konserve Şeftalili Swiss Roll” un tadı hala damağımızdayken evde şeftali konservesi yapalım ve biz de ev yapımı rulo pastamızda bu şeftalileri neden kullanmayalım ki dedik ve.....

Malzemeler: