top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

BERGAMOT REÇELİ (Bodrum)


Dünyada tanınan Bergamot'un çiçekleri küçük ve beyaz renkte olurken, güzel kokusundan dolayı, "kokulu armut" olarak da tanınmakta..,

bu ilginç narenciye meyvesinin en çok da çaya katıldığı bilinmekte; tabii içecek olarak..

Bergamot "Earl Grey" aromasıyla çayda, dünya mutfaklarında da baharat olarak, yerini almakta. Güzel kokusundan dolayı esans olarak çok popüler olan bergamotun; reçeli de dünya mutfaklarında, oldukça ünlü.

Bergamot Türkiye'de Doğu Akdeniz'de, İtalya'nın güneyindeki Calabria bölgesinde,

Fransa ve Fildişi Sahili'nde yetiştirilmekte.

Türkçede "Bey Armudu", İtalyancada "Bergamotta", Fransızcada ise "Bergamote" olarak kullanılması Türkçeye de Bergamot olarak geçmesine sebep olmuş.

Öz Türkçede "beg-armudi" olarak geçmesi de "Prens'in Armudu" olarak bilinmesini sağlamış. Etimolojisiyle ilgili bir diğer hikaye de Bergamot'un İtalya menşeli olduğu ve adını İtalya'daki "Bergamo" şehrinden aldığı.. (Bergamo Otu)

Bergamot reçeli kendine has aromasıyla gerçekten çok enteresan bir meyvenin çok enteresan reçeli bence..

Meyvenin hakkını vererek yapılmış geleneksel tam tadında bir reçeli piyasada bulmak kolay değil birkaç özel markanın ki bunu, olması gerekeni, yakalayabilmiş sadece.

Biz de maceracı lezzet avcıları olarak annemle

"biz bir deneyelim bakalım ne kadar zor olabilir ki" dedik ve bu meşakkatli reçeli yapmaya karar verdik.