top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

NENEMİN YAĞ TATLISI


(Gostivar, Konak Şekerparesi)

Nenemin yağ tatlısı yemeyen pişman dedirtecek muazzam bir tat.. Nenem, kendisi annemin ananesi “Nakiye” olur, mutfaktaki mahareti kesinlikle tartışmaya açık olmayan bir Selanik göçmeni..

Orijinal tarif bire bir uygulandığında gerçekten şimdiye kadar tatmadığınız güzellikte bir, nenemin yöresinde “Yağ Tatlısı” adıyla bilinen, şekerpare çeşidiyle tanışmış olacaksınız.

Malzemeler:

225 gr tereyağı

225 gr margarin

½ kg un

3 adet yumurta sarısı

1 adet yumurta

1 paket karbonat

1 kaç damla limon

Şerbeti İçin;

800 gr toz şeker

2 su bardağı su

2-3 adet limon tuzu

Yapılışı:

2 su bardağı yağ eritilir. Karıştırma kabındaki unun ortası açılır, sırasıyla ılınmış yağ, yumurta sarıları, bir tam yumurta ve limonla kabartılmış karbonat eklenir.

Kulak memesi yumuşaklığında yoğrulan hamurdan 10-11 adet şekerpare çıkıyor. Elde düzgün bir şekilde yuvarlanan hamurların ortasına parmak bastırılır, tepsiye dizilir ve kızgın fırına salınır. 40 dakika 160 derecede pişen tatlı soğumaya bırakılır ve sıcak şerbetle buluşma gerçekleşene kadar bekletilir. Şerbetini çeken bu dillere destan lezzetteki şekerpareler afiyetle yenir.

929 görüntüleme0 yorum
bottom of page