top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

İTALYAN PARFE


Parfe (Parfait) Fransızca “mükemmel” anlamına geliyor. Bazı ilkler hiç unutulmaz, mesela ilk parfe yediğim gün..

Sizin şimdi “insan ilk parfe yediği günü hatırlasa ne olur, hatırlamasa ne olur” dediğinizi duyar gibiyim.


Hayatımıza renk katan bu güzellikler değil de nedir ki??

Annem beni Ankara 7. Cadde'de pizza yemeye götürmüştü, aslında itiraf ediyorum alışveriş gibi çok mühim bir faaliyetin arkasından yenen yemek kadar zevklisi yoktur.

Gene içimize alışveriş canavarının kaçtığı ve bize çılgın gibi alışveriş yaptırdığı bir günün ardından ben her zaman ki gibi tatlısız duramadım, vee Parfe’yle tanıştım. Allahım o ne kadar lezzetli, serinletici, hafif ve ferahlatıcı bir tatlıydı!!

Aslında parfe yapmak gerçekten yemek kadar eğlenceli, çünkü yapabileceklerinizin bir sınırı yok tek gereken biraz yaratıcılık ve cesaret..

Malzemeler:

200 gr meyve

120 gr toz şeker

100 ml su

5 adet yumurta sarısı

150 gr süzme yoğurt

eğer meyve kullanmazsanız, (150x 2 gr süzme yoğurt)

400 gr krema

1 su bardağı damla çikolata

Yapılışı:

Su + toz şeker şerbet hazırlamak için ateşe konur. Bir başka kapta yumurta sarıları çırpılır. Kıvamına gelen ve ilk sıcaklığı giden şerbet çok dikkatli bir şekilde ağır ağır mikser yardımıyla çırpılarak yumurta sarılarına karıştırılır. Bu aşamada yumurta sarılarını pişirmemek tek amaç.. Karışım tamamen soğuk olana kadar çırpmaya devam edilir.

400 gr krema da mikserle köpük köpük olup kabarana kadar çırpılır. Ve bu karışıma havasını söndürmemeye dikkat ederek yedirilir.

Parfe karışımı 2’ye bölünür. Yarısına süzme yoğurt ve damla çikolata diğer yarısına da meyve eklenir. Damla çikolata miktarı arzunuza göre azaltılabilir.

Meyveyi ister püre şeklinde ister küçük küçük doğrayarak ekleyebilirsiniz, ama mutlaka meyveyle yapmanızı öneririm. Meyve olarak çilek, şeftali, muz, vişne veya kayısı mükemmel seçim.. Kullandığınız meyvenin likörünün çok az miktarda eklenmesi Parfe’nizin lezzetinde büyük fark yaratır.

Sunum aşamasında kullanmış olduğunuz meyvenin suyundan yapılmış bir sos müthiş olur. Şeker ve nişastayla pişirip kıvam verdiğiniz meyvenin sosu gerçekten Parfe’mizi tamamlayan çok önemli bir ayrıntı..

(Sos: 15 gr nişasta+30 ml su+100 gr toz şeker+450 gr meyve)

63 görüntüleme0 yorum
bottom of page