top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

KESTANE PÜRELİ PASTA ve KESTANE PÜRESİ REÇELİ

Yumuşacık bir pandispanya, kaymak gibi bir krema, çikolata... Bu üçlünün lezzet bütünlüğü “işte bu!” dedirten damaktaki o tat…

Malzemeler:

Pandispanya Malzemesi;

5 adet yumurta

½ su bardağı toz şeker

1 su bardağı un

1 paket kabartma tozu

1 paket vanilya

Pandispanyanın Yapılışı:

Yumurta ve toz şeker güzelce çırpılır, kalan kuru malzeme elenerek karışıma eklenir. 20 cm çapındaki kelepçeli kalıba konur. 160 derecede 30 dakika pişirilir.

Kestane Püresi Reçelli Pastacı Kreması Malzemesi;

2 yum sarısı

1 yemek kaşığı toz şeker

½ su bardağı kestane püresi reçeli

4 yemek kaşığı un – elenmiş

2 yemek kaşığı mısır nişastası – elenmiş

300 ml süt tercihen yağsız

1 tatlı kaşığı vanilya

2 yemek kaşığı süzme yoğurt

1 adet yumurta akı

2 paket toz kremşanti, 1 su bardağı soğuk süt


Pastacı Kremasının Yapılışı;

Yumurta sarıları ve şeker bir kaseye konur, koyulaşıncaya kadar çırpılır. Un ve mısır nişastası azar azar eklenir, iyice karıştırılır. Bir tencereye süt eklendikten sonra vanilya konur, tencere kısık ateşte oturtularak karışım ısıtılır.

Isınınca (kaynamamalı) tencere ateşten alınıp, vanilyalı süt azar azar ve sürekli çırpılarak, kasedeki unlu karışıma katılır. Karışım süzgeçten yeniden tencereye geçirilip, tencere kısık ateşe oturtulur ve karışım sürekli karıştırılarak pişirilir. Yüzeyinde küçük kabarcıklar belirmeye (çiğ un tadı gidene kadar) başlayınca karıştırmayı sürdürerek 5-6 dakika pişirilir.

Tencere ateşten alınıp, hazırlanan pastacı kreması bir kaseye boşaltılır. Kasenin üstü parafilm ile örtülüp (kabuk olmasın) oda sıcaklığında 10 dakika bekletilir. Sonra buzdolabına kaldırılıp 15-20 dakika soğutulur. Kase buzdolabından alınıp, çırpılarak önce kestane püresi reçeli (miktarını tadına bakarak arttırabilirsiniz) sonra süzme yoğurdu eklenir.

Başka bir kasede yumurta akı kar haline gelinceye kadar çırpılıp azar azar öbür kasedeki pastacı kremasına eklenir. Kasenin üzeri parafilmlenir ve 1 saat buzdolabında soğutulur.

1 bardak süt ile çırpılmış toz kremşanti havasını söndürmeden yavaşça pastacı kreması ile karıştırılır. Pastanın dışını kaplamak için krem şantinin bir kısmını bırakılır.

Kestane püresi reçeli yoksa püre haline getirilmiş kestane şekeri de kullanılabilir.

Ganajı İçin Malzemeler;

200 gr bitter çikolata (%45 Kakao), 200 gr süt kreması

Ganajın Yapılışı;