top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

KANDİL SİMİDİ


Her ne kadar şu anda İzmir’de yaşıyor olsak da; Ankara’nın Kandil günlerinde sokaklarını mis gibi mahlep kokutan o leziz simitleri burnumuzda tütüyor.

Ankara’da aile üyelerinin hiçbiri o mahlep kokusuna karşı koyamaz, bu nedenle kandil akşamları evde hatırı sayılır ölçüde kandil simidi bulunur. Akşam mutlaka çay, kandil simidi ve peynir vazgeçilmezdir.

Tabii ki akşamüstü iş yerinde çayın yanında en güzel giden kandil simididir. İzmir’de sürdürülmeyen bu güzel geleneği evimizde yaşatmaya çalışıyoruz.

Malzemeler:

300 gr tereyağı (erimiş)

550 gr un

2 adet yumurta

1 tatlı kaşığı mahlep

2 paket maya

3 tatlı kaşığı toz şeker

2 tatlı kaşığı tuz


½ su bardağı su (maya için)

Üzeri İçin:

1 adet yumurta beyazı

Süt

Susam, çörek otu

1 adet yumurta sarısı


Yapılışı:

½ su bardağı ılık suyun içine şeker ve maya konur ve karıştırılır. Maya aktivasyonu gerçekleştikten sonra, bütün malzeme homojen bir hamur elde edene kadar yoğrulur. Kulak memesi kıvamındaki hamur mayalanması için üzeri kapatılmış bir şekilde bekletilir. Hamur şekillendirmeye hazır olduğunda, 10-12 bezeye ayrılır.

Bezelere simit şekli vermek için önce uzun bir fitil elde edilir. Fitil ortadan ikiye katlanır ve iki ucundan tutulur, iki fitil sol ve sağ elimizle birbirinin aksi istikamette çevrilerek birbirine dolanır. İki ucu birleştirilip halka şeklini alan simidimiz önce yumurta akına sonra susama bulanıp yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine aralıklı olarak dizilip tepsi mayasının gelmesi beklenir.

Kalan simitlerin üzerine de yumurta sarısı sürülüp çatalla iz verilir, çörekotu serpilir. Tepsi mayası gelen simitler 160 derecede 25 dakika pişirilir. İşin aslı pişirme derecesi ve süresini sizin fırınınız belirler.

42 görüntüleme0 yorum
bottom of page