top of page
Marine zeytin

KARMA DENENMİŞ TARİFLER

DUDOVE

Selam

RSS Feed

Evimizin mutfağında pişenleri resmetme ve aile büyüklerinin çok özel lezzetlerini bir araya getirme arzusu kendimi mutfakta bulmama neden oldu. Yüksek Kimyagerim, laboratuvar tecrübemi mutfağımızda kullandım..

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge

EL AÇMASI İTALYAN SOSLU SPAGHETTI


Evde taze makarna yapmak hem çok zevkli hem de aileyi bir araya toplayan bir aktivite…

Hazırlaması sanılanın aksine hiç o kadar zor değil; bi de üzerinde annemin tarifini İtalyan Sefaretinin aşçısından aldığı sos olursa yeme de yanında yat!!

Yalnız evde kendinizin yaptığı taze makarna buzdolabında en fazla birkaç gün dayanabilir. Makarna genellikle haşlanarak pişirilir. İtalyan makarnası geleneksel olarak “Al Dente” (İtalyanca "ısırmak için sert" anlamına gelip), çok yumuşak olmaması gerekir.

Araştırmalara göre,"Hamur – şekilsiz”, "Makarna - şekillendirme" anlamına gelmekte.

Hamur şekli belli olmayan bir kütledir ve şekillendirilmeyi yani makarna haline sokulmayı beklemektedir.

Seyahat Raporu'nda Marco Polo'nun makarna üretimini Çin'de gördüğü ve ondan sonra İtalya'ya getirerek, İtalyanların ağzına layık hale soktuğu bilgisi, bir hikayenin ötesine gitmiyor. Aynı tarihlerde İtalya'nın güneyinde senelerden beri Maccheroni (makarna için kullanılan isim) yenmekteymiş.

İtalyanlardan daha önce sert buğdayı bilen Arapların ise ince açılmış hamur yuvarlaklarını pişirdikleri, ayrıca Arapların hamur parçalarını çubuk üzerine dolayarak güneşte kuruttukları ve böylelikle dayanıklı bir ürüne çevirdikleri söylenmekte.

Şu anda Roma'da bulunan Makarna Müze'sindeki belgeler de makarnanın nereden geldiğine tam olarak açıklık kazandıramamakta. Çatalın bulunuşuna kadar, uzun makarnalar ellerle yenilirmiş. Uzun makarnalar ele alınır, baş hafif geriye yatırılarak makarnalar ağza kaydırılır ve bazen de çiğnemeden yutulurmuş.